daniel 07.07.2003 23:47

Czy to prawda, że w kościołach katolickich np. na zachodzie Europy istnieje spowiedź powszechna zamiast spowiedzi indywidualnej w konfesjonale? Czy w ogóle są konfesjonały w tych kościołach? Np. w Anglii podczas Mszy Św. w Kościele katolickim wszyscy przyjmują komunię św., ale nikt się nie spowiada. Czy ci ludzie wogóle nie grzeszą?

Odpowiedź:

W niektórych środowiskach zaczęto taką praktykę stosować. Jest to jednak nadużycie.
Trzeba jednak zauważyć, że wszędzie tam, gdzie księża chcą spowiadać, chętnych do przyjmowania tego sakramentu nie brakuje. Piszący te słowa sam widział ogromne kolejki do konfesjonału w jednym z londyńskich kościołów. A i zaprzyjaźniony kapłan twierdzi, że gdy tylko jest w konfesjonale, zazwyczaj ktoś podchodzi.
Z drugiej strony należy chyba pamiętać, że przeszkodą w przyjmowaniu Komunii jest tylko grzech ciężki, czyli świadome, dobrowolne sprzeciwienie się woli Bożej w ważnej sprawie. Trudno nam tu wyrokować, ale wydaje się, że chrześcijanin starający się żyć w przyjaźni z Bogiem jeśli już, to nie popełnia go zbyt często. Może my, Polacy, też przesadzamy, uważając niesłusznie, że każda dłuższa przerwa w spowiadaniu się uniemożliwia nam przystępowanie do Komunii...

J.