E-Milka 22.02.2003 14:38

Dlaczego napisaliście e w czasie bierzmowania Katolicy niczego nie slubuja Bogu- czyżby?
Młodziez katolicka podczas uroczystości Bierzmowania składa przyrzeczenie,ślubuje wierność Krzyzowi ,Ewangelii, Wierze i Kościołowi ! Panie J. czyz nie tak?

Odpowiedź:

Obrzędy sakramentu bierzmowania nie przewidują takiego przyrzeczenia czy ślubowania. Jest w nich za to coś znacznie bardziej ważnego. Otóż ponawia się podczas nich przyrzeczenia (no tak, przyrzeczenia) złożone na chrzcie świętym. Najpierw prowadzący uroczystość zadaje pytanie (takie, lub podobne):
"Pytam każdego z was: czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował?
Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?"
Potem kandydat do bierzmowania składa wyznanie wiary:
"Czy wierzysz w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
Czy wierzysz w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny. obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

Wyrzeczenie się zła i Złego oraz wyznanie wiary w Trójjedynego Boga nie są przyrzeczeniem, ślubowaniem, ale wyznaniem wiary. Piszącemu te słowa wydaje się, że to coś znacznie bardziej podstawowego. Nie jest pytaniem o przyszłość, której przecież nie możemy przewidzieć, ale deklaracją, że tu i teraz wierzymy w Boga. Z tej wiary ma oczywiście wypływać nasze przyszłe postępowanie, ale nie będzie ono "wymuszone" złożonym przyrzeczeniem, ale inspirowane wiarą i miłością do Tego, który jest naszym Ojcem, Zbawicielem i Uświęcicielem oraz nadzieją, że w tej wierze i miłości wytrwamy przez całe życie...

Warto może jeszcze wspomnieć, że obrzędy sakramentu bierzmowania przewidują także na samym początku dialog biskupa z proboszczem, przedstawiającym kandydatów do bierzmowania. W pewnym jego momencie biskup zwraca się wprost do kandydatów: "(...) jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie? Odpowiedź, przewidziana w obrzędach brzmi: "Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad". Nie jest to przyrzeczenie, ale czyż takie wyznanie dla tego, któremu rzeczywiście zależy na przyjęciu sakramentu bierzmowania, nie jest dużo bardziej autentyczne?

Być może w niektórych diecezjach pojawiają się przyrzeczenia. Takie, o jakich wspomnieliśmy w poprzedniej odpowiedzi i takie, o których piszesz. Nie zaszkodzą. Odpowiadającemu wydaje się, że wyznanie wiary, które proponuje liturgia to coś naprawdę pięknego...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg