roch589 14.02.2003 09:36

1.Kiedy ostatnio, w jakiej sprawie i przez jakiego papieża był ogłoszony dogmat?
2.Dlaczego praktykujący stary obrządek łaciński zostali ekskomunikowani?
3.Kiedy, w jakich okolicznościach był wykorzystany dogmat o niomylności papieża?

Odpowiedź:

1. Ostatnim z ogłoszonych uroczyście był dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Pannie. Ogłoszono go w 1950 roku.

2. Twierdzenie, jakoby ktoś został ekskomunikowany za kultywowanie starego obrządku jest niezgodne z prawdą. Ekskomunika spowodowana została wyświęceniem bez zgody papieża czterech kapłanów na biskupów, co jest wyrazem zerwania jedności z Kościołem. Ciekawy artykuł na temat całej sprawy znajdziesz pod adresami:
http://nowina.pl/sections.php?op=printpage&artid;=26
http://www.mateusz.pl/wdrodze/nr305/305-04-T-Bractwo.htm
oraz http://www.apologetyka.katolik.pl/polemiki/tradycja/sytuacja_kanoniczna/index.php

3. Trzeba wyjaśnić, że nieomylny jest przede wszystkim Kościół. Przypomina o ty Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 889. Jest w nim mowa o „ludzie Bożym trwającym niezachwianie w wierze pod przewodnictwem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”. Realizacja charyzmatu nieomylności może przybierać różne formy. O nich uczy katechizm w punkcie 891.
"Nieomylnością tą z tytułu swego urzędu cieszy się Biskup Rzymu, głowa Kolegium Biskupów, gdy jako najwyższy pasterz i nauczyciel wszystkich wiernych Chrystusowych, który braci swych umacnia w wierze, ogłasza definitywnym aktem naukę dotyczącą wiary i obyczajów... Nieomylność obiecana Kościołowi przysługuje także Kolegium Biskupów, gdy wraz z następcą Piotra sprawuje ono najwyższy Urząd Nauczycielski", przede wszystkim na soborze powszechnym. Gdy Kościół przez swój najwyższy Urząd Nauczycielski przedkłada coś "do wierzenia jako objawione przez Boga" i jako nauczanie Chrystusa, "do takich definicji należy przylgnąć posłuszeństwem wiary". Taka nieomylność rozciąga się na cały depozyt Objawienia Bożego.

Nie ma więc sytuacji, że papież wymyśla jakiś nowy dogmat czy zakaz moralny i ogłasza go wbrew dotychczasowemu nauczaniu Kościoła czy opinii kolegium biskupów. Raczej swoim autorytetem potwierdza jakieś dawno znane w Kościele nauczanie. Papież uczynił tak choćby przy okazji ogłaszania dogmayu wspomnianego w punkcie 1...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg