Gość512 01.08.2022 13:59

Witam,
1. kiedyś jak byłem młodszy, to gdy przychodził moment przeistoczenia, to cicho wypowiadałem słowa, które mówi ksiądz. Czy to grzech? Wtedy nie byłem w pełni świadomy na temat przeistoczenia.
2. Mam dość duży problem w rozróżnianiu złych myśli i tych, które złe nie są. Czasami wydaje mi się, że jak przypomnę sobie jakiś grzech, to jest to zła myśl i popełniam grzech. Świadomość tego, że się jakiś grzech popełniło grzechem nie jest, ale czy przypominanie sobie tego grzechu w myślach jest złe?
3. Czy wyobrażanie sobie, że się z kimś rozmawia jest grzechem? Zdarza mi się, że wyobrażam sobie jak z kimś rozmawiam, i jak ta osoba mnie chwali, takie myśli odrzucam, bo nie chcę żeby zapanowała nade mną pycha, ale czy takie wyobrażenia są grzeszne?
4. Czy oglądanie scen erotycznych w "normalnym" filmie
bez podniecania się, ani tym podobnych, jest grzechem?
5. Kiedyś miałem obsesję na punkcie tego, że na jakimś przedmiocie może znajdować się nasienie. Niedawno jak miałem kontroler w ręce to przyszła mi do głowy myśl, czy na pewno jest on czysty. Czy ta myśl była myślą grzeszną? Myślę, że nie, ale sumienie nie daje mi spokoju

Odpowiedź:

1. Nie.

2. Przypomnienie sobie grzechu oczywiście grzechem nie jest, Chyba że ktoś przypomina sobie popełnione zło, żeby mieć z tego po raz kolejny satysfakcję. Ot, przypominanie sobie cudzołóstwa...

3. Nie.

4. Raczej nie.

5. Nie wiem na czym mógłby tu polegać grzech. Natrętne myśli dotyczące brudu są problemem, ale nie moralnym.

J.