Marek 12.10.2021 21:06
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
1. Wiem, że Bóg nie jest odpowiedzialny za zło, ale np. dlaczego nie uratował ludzi z Auschwitz i pozwolił na ich cierpienie, nie uratował ich?
2. Co to znaczy: "Krzywdy cierpliwie znosić"? Myślę, że chodzi o to, aby codziennie starać się być dobrym, znosić niedoskonałości świata i zmieniać go na lepsze, a nie pozwalać się krzywdzić, np. w sytuacji gdy jeden małżonek krzywdzi drugiego. Dobrze to rozumiem?
3. To pytanie może będzie dziwne, ale skoro otrzymujemy Ducha Świętego na Chrzcie Świętym, to "po co" powtórka podczas bierzmowania?
4. Co zrobić z okruszkami po jedzeniu, które leżą na naszej koszuli a jest ich dużo i nie jesteśmy w stanie ich zebrać? Można zrzucić na ziemię? Będzie to moralnie dopuszczalne i dobre?
5. Co zrobić w sytuacji, gdy znajdujemy w miejscu publicznym na ziemi kromkę chleba? Powiem szczerze, że jednym razem taką podniosłem i w domu dałem kurom, ale dzisiaj gdy taką zobaczyłem (było to w środku miasta) to wręcz zatrzymałem się, zamarłem i zabrakło mi odwagi aby podnieść. Nie wiem czy dobrze zrobiłem i jak się powinienem zachować. Na szczęście potem już tej kromki nie było, pewnie ktoś podniósł. Co robić w takich sytuacjach?
6. O co chodzi z "nihil obstat" i "imprimatur"? Kapłani, którzy piszą książki o wierze i Bogu potrzebują zgody biskupa aby je wydać? Nie brzmi to miło, bo kapłan mógł się napracować a biskupowi treść może się nie spodobać i się nie zgodzić na wydanie. Czy ksiądz potrzebuje zgody biskupa aby wydać książkę?
Bóg zapłać!
No tak...
1. Trudno mi odpowiadać w imieniu Boga. Myślę, że jeśli Pan Bóg dopuszcza zło, to ma to nas czegoś nauczyć. Nie wiemy zresztą ile razy i przed jakim złem nas ocalił. Nie zaszło więc nie mamy o nim pojęcia...
2. Chodzi głownie właśnie, tak jak napisałeś, o te rożne codzienne drobiazgi, niezauważenia, pominięcia itd. Nie jest natomiast żadnym grzechem, jeśli w obliczu poważniejszych krzywd człowiek szuka sprawiedliwości. Byle nie szukał tak naprawdę zemsty.
3. W bierzmowaniu, że tak powiem otrzymujemy Ducha Świętego w sposób pełniejszy.
4. Głupio spytam: a masz pomysł a zagospodarowanie tych okruszków? No oczywiście trzeba je zrzucić. Tylko lepiej nie na podłogę, bo potem trzeba sprzątać.
5. Możesz podnieść i rzucić na trawnik. Ptaki zjedzą. Albo szczury.
6. Zarówno nihil obstat jak i imprimatur to jakaś gwarancja, ze w książce nie ma niczego niezgodnego z wiarą. Każdy piszący może się przecież pomylić, pobłądzić, czegoś nie zauważyć, prawda?
J.