Gość 12.10.2021 20:43

Szczęść Boże, proszę o odpowiedź na te pytania:
1. Dlaczego Maryja jest taka ważna i niektórzy podchodzą do Niej jak do Boga? Skąd wzięło się tak ogromne bogactwo, jeśli chodzi o np. modlitwy zanoszone za Jej wstawiennictwem, a inni Święci ich nie mają? Z tego co mi się wydaje, Maryja jest Świętym tak jak np. św. Piotr czy św. Jan Paweł II, a chyba uczyniliśmy z Niej kogoś lepszego. Jak widzi to odpowiadający?

2. Ostatnio zapytałem się o ewentualną możliwość wydania książki, gdzie chyba nie zostałem dokładnie zrozumiany. Bo chciałbym kiedyś napisać książkę o działaniu Boga, o tym jak działa w moim życiu, jak mnie prowadzi itd., i przy tym wspomnieć o różnych takich wskazówkach, rozwiązaniach problemów. Część z nich opierałaby się właśnie na moim doświadczeniu, a część pochodziłaby z przeczytanych przeze mnie książek czy z ogólnie znanych twierdzeń. I mi chodziło o to, czy gdybym się czymś zainspirował z danej książki i napisał o tym czymś na swój sposób to byłby to plagiat? Np. jeśli chodzi o problemy w relacjach z ludźmi, gdy jesteśmy krzywdzeni. W jednej książce przeczytałem co zrobić w takiej sytuacji, czyli dalej kochać krzywdziciela, być z nim ale i się bronić moralnymi sposobami. I czy gdybym coś takiego mniej więcej zamieścił u siebie to byłby to plagiat? Bo jednak są to rzeczy które niby są oczywiste, ale jednak nie i warto byłoby o nich wspomnieć.

3. Dlaczego w procesji diakoni idą za biskupem a za księdzem idą przed? Skąd to się wzięło, jaką ma symbolikę? Przecież nie chodzi, że ktoś jest ważniejszy a ktoś mniej.

4. Co znaczy, że biskup ma pełnię święceń? Kapłani czy diakoni nie są wyświęceni w pełni? O co tu chodzi, po co takie jakieś rozróżnienie? Podobnie jak w poprzednim punkcie nie chodzi przecież o ważność danej osoby, więc o co?

5. Czy naszego Boga możemy nazwać "Jahwe", skoro to imię zostało objawione żydom? Czy chrześcijanie, żydzi i muzułmanie wyznają wiarę w jednego Boga, tzn. Boga Jahwe?

6. Kim jest akolita i czym różni się od ministranta?

7. Jak pozbyć się takiej niechęci do osób, które nas skrzywdziły, jak pozbyć się takiego patrzenia na kogoś ze względu na daną przykrą sytuację?
Dziękuję i z Panem Bogiem!

Odpowiedź:

Przepraszam... Zadałeś sporo pytań. Wskazują, że sporo wiesz, może sporo czytałeś. Ot, to pytanie o święcenia. Tak trudno oczytanemu samemu znaleźć odpowiedź? Takie serie pytań od Sasa do lasa są okropnie męczące. I nawet nie wiadomo do jakiej kategorii pytanie przypisać. Do świętych? Liturgii? Dylematów? Religii? Bo sporo tu pytań z różnych dziedzin. A możliwość pogrupowania ich pozwala łatwiej szukać innym...

1. To może skrótowo.... Maryja, jak wiadomo, jest świętą wyjątkową. Jest Bogurodzicą i Wniebowziętą. O Niepokalanym Poczęciu i Dziewiczym Macierzyństwie już nie mówiąc. Stąd ta szczególna dla niej cześć. Jest też wzorem chrześcijańskiej postawy. Od swojego "tak" w Nazarecie poprzez obecność na Drodze Krzyżowej Syna, aż po wspólną modlitwę z uczniami w Wieczerniku.

Różne wypaczenia w kulcie świętym, nawet Maryi, mogą występować. W czci oddawanej Bogu zresztą też. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy pielęgnować zdrowej pobożności i zdrowego kultu maryjnego.

2. Całą historia ludzkiej myśli to ciągła zapożyczanie pomysłów i idei. To dopiero w naszych czasach myśl zaczęła tak często być traktowana jak towar. Na szczęście czerpanie ze zdobyczy nauki, propagowanie tego, do czego doszła, nie jest jeszcze plagiatem. I mam nadzieję, ze nigdy tak się nie stanie. Bo to strasznie płaskie: ludzką myśl, która mogłaby służyć innym, zamieniać na cyferki na bankowym koncie. Nawet prostytucja przy czymś takim wysiada...

3. Diakoni za? Hm.. Chyba ministranci mający w razie potrzeby trzymać mitrę i pastorał. W sumie to dość jasne: maja usługiwać biskupowi. Zaś oczy mają z przodu, nie z tyłu...

4. Wyjaśnienie znajdziesz w Katechizmie Kościoła Katolickiego w punktach 1554-1568. Zobacz TUTAJ

5. Ani żydzi (w sensie religijnym) ani chrześcijanie, przynajmniej katolicy, ze względu na drugie przykazanie stronią od używania imienia Bożego. Wiemy, że takie ma imię, ale ze względu na szacunek doń staramy się nie wymawiać go zbyt często.

A co do wiary trzech religii monoteistycznych... Mocno wydaje mi się, że w ostatnich dniach odpowiadałem na to pytanie już dwa razy. Ale jeszcze raz. Wyznając wiarę w Boga Stwórcę wszystkiego żydzi, chrześcijanie i muzułmanie wyznają wiarę w jednego Boga. Bo jest jeden Stwórca wszystkiego, prawda? Nie zmienia to jednak faktu, że w różnym stopniu poznają prawdę o Nim. Żydów prawda o Bogu jest niepełna, chrześcijan pełna (patrząc w jakim stopniu człowiek w ogóle może Boga poznać), muzułmanów - uwsteczniona. Chrześcijanie mają o Bogu najpełniejszą wiedzę, ot, co.

To podobnie jak ze znajomością człowieka. Ot, znam sąsiada z trzeciego piętra, mówimy sobie dzień dobry. Ale nie znam go tak dobrze, jak jego żona czy jego dzieci, prawda? Właściwie prawi wcale go nie znam.

6. "Ministrant" to nazwa ogólna. "Akolita" to, pomijając znaczenie tego określenia gdy chodzi o posługi w przygotowaniu się do kapłaństwa, ministrant pełniący określoną funkcję. Zresztą lepiej byłoby nazywać go "ministrantem światła".

7. Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Nie wiem jak kierować swoimi uczuciami. Czasem, zwłaszcza w gniewie, pomaga spojrzenie na siebie jakby z zewnątrz próba zobaczenia jak bym widział siebie, gdyby to był kto inny.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg