Dyspens 26.08.2019 16:34

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie kanonu 1196 mówiącego o dyspensie/zwolnieniach ze slubów. Otóż zostałem z nich zwolniony (było ich sporo) przez kapłana ale wydaje mi się że był on średnio zorientowany w treści tego kanonu (aczkolwiek kapłan spełniał wymagania). Teraz ja mam wątpliwości i nie jestem pewien co znaczy zapis, że dyspensa jest ważna "jeśli nie narusza praw przez innych nabytych". Czy jeśli ślub dotyczył innych ludzi np. że będe im pomagał albo że nie będę robił czegoś tam co byłoby dla nich nie przyjemne (dotyczyło to rodziców) ale był on jedynie powiedziany Bogu, to zwolnienie z niego narusza jakieś prawa nabyte?
Czy te osoby nabyły jakieś prawa przez ten ślub czy nie o to w tym chodzi? Czy ten zapis dotyczy jedynie spraw sądowych czy jeszcze czegoś innego? Zależy mi bardzo na odpowiedzi i o nią proszę, pozdrawiam.

Odpowiedź:

Skoro zostałeś z tych zobowiązań zwolniony przez spowiednika, to tego trzeba się trzymać. Zresztą nie wiedząc nic o tych twoich ślubach i tak nie mógłbym sensownie się wypowiedzieć w kwestii ich obowiązywania. Natomiast gdy chodzi o prawa osób trzecich... No na przykład ktoś ślubuje, że daje komuś z rodziny jakąś nieruchomość. Ten ktoś się wprowadził, mieszka sobie, a tu człowiek postanawia ślub zmienić. I odbiera temu komuś ową nieruchomość. To byłoby naruszenie praw osób trzecich :)

J.