Dociekliwy 27.02.2019 01:20

Dość często powtarza się objaśnienie, że prawosławni mogą przyjmować Komunię w Kościele katolickim pod pewnymi warunkami. Wymienia np. brak możliwości zwrócenia się do własnego szafarza. Jakie są podstawy prawne stawiania prawosławnym dodatkowych warunków, których nie ma w Kodeksie Prawa Kanonicznego?

Odpowiedź:

Kanon 844 § 3stanowi: Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani. Odnosi się to także do członków innych Kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej, gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, a i wspomniane Kościoły wschodnie.

Paragraf 5 tegoż 844 stanowi jednak: § 5. W odniesieniu do wypadków, o których w §§ 2, 3 i 4, biskup diecezjalny lub Konferencja Episkopatu nie powinni wydawać norm ogólnych, dopóki nie przeprowadzą konsultacji z kompetentną władzą, przynajmniej lokalną, zainteresowanego Kościoła lub wspólnoty niekatolickiej.

Trzeba po prostu szanować stanowisko wspólnoty akatolickiej.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg