Gość pytanie kalendarzow 05.04.2017 20:05

Pytanie"techniczne" a nie religijne:->
Większość ludzi wie, że mamy kalendarz "gregoriański" (od papieża Grzegorza XIII) a wcześniej k. był od Juliusza Cezara. Mało ludzi wie na czym polegały zmiany ogólne. Tak więc każdy proboszcz mógł sobie ustalić własną datę świąt w zależności od swojej wiedzy (a raczej niewiedzy), więc pomińmy ten szczegół. A ja pytam o zmiany szczegółowe nazwijmy je "ustawowe". W 1582 r 15 X nastał nowy kalendarz po dniu 4 X. Ale od 1584 nastąpiła zmiana w układzie wewnętrznym kalendarza. Nie było 48 godzinnego dnia 24 lutego. Zastąpił go 29 luty 24 godzinny. Przed nastaniem kalendarza "juliańskiego" tydzień trwał 8 (nie 7 dni), czy stąd w kościele oktawa się wzięła.
Pytanie: Skoro niedziela trwała 48 godzin 24 lutego to czy to była niedziela i poniedziałek czy dwie niedziele w kupie. (Pozostałości świąt w tych dniach pokutują do tej pory). :-)

Odpowiedź:

Nie są mi znane zawiłości związane z wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego. Zwłaszcza ewentualne przedłużenie dnia do 48 godzin, co brzmi mało prawdopodobnie. Na pewno przed wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego tydzień też miał 7 dni. Taką rachubę mieli zarówno Żydzi, jak i Rzymianie. A  my z tego korzenia wyrastamy...

A oktawa wyrasta z liczenia święto + 7 dni - co daje właśnie dni 8...

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg