Gość01 01.02.2017 02:28

Szczęść Boże!

1.Chciałem się dowiedzieć jaka jest opinia Kościoła Katolickiego na temat broni masowego rażenia.Chodzi mi tu głównie o broń atomową.Czy np. gdyby polski rząd przystąpił do budowy takiej broni to rządzący popełniliby grzech?Czy popieranie posiadania takiej broni jest grzechem?

2.Czy jeżeli podczas kłótni z mamą wypowiedziałem wulgaryzmy, ale nie skierowałem ich do mamy, tylko tak ogólnie jako przerywniki, to w spowiedzi wystarczy powiedzieć ,,używałem wulgaryzmów" czy trzeba dodawać, że to było w czasie kłótni z mamą?

Pozdrawiam!

Odpowiedź:

1. Twoje pytanie dotyka problemu tzw. wojny sprawiedliwej. Zobacz więc TUTAJ.

Ale konkretna odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: nie, użycie broni masowego rażenia jest moralnie niedopuszczalne. W Katechizmie Kościoła katolickiego (2314) tak czytamy:

"Wszelkie działania wojenne, zmierzające bez żadnej różnicy do zniszczenia całych miast lub też większych połaci kraju z ich mieszkańcami, są zbrodnią przeciw Bogu i samemu człowiekowi, zasługującą na stanowcze i natychmiastowe potępienie". Ryzykiem nowoczesnej wojny jest stwarzanie okazji posiadaczom broni masowej zagłady, zwłaszcza atomowej, biologicznej lub chemicznej, do popełniania takich zbrodni.

2. Drugie stwierdzenie jest precyzyjniejsze.

J.