Gość 07.12.2016 18:11

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus!
1. Czy posiadanie wewnętrznych wątpliwości (które bardzo cieżko odrzucić) co do słuszności soborowych zmian w liturgii jest grzechem ? Jeśli tak to czy grzechem ciezkim ? Podobnie czy posiadanie wątpliwości co do wymowy (brak jasno postawionej tezy co do udzielania Komunii św rozwodnikom) encykliki papieża Franciszka jest grzechem. Zdaję sobie sprawę ze papież nie zmienia nauczania natomiast w moim mniemaniu daje pole do błędnego interpretowania.
2. Czy można uważać jednego papieża za "lepszego" od innych ? Konkretnie chodzi o sposób sprawowania pontyfikatu takich papieży jak św. Pius X, Leon XIII a Pawel VI czy św. Jan XXIII.
3. Czy wewnętrzne przekonanie o "zbytnim obniżeniu rangi papieża" poprzez takie zabiegi jak nie używanie tradycyjnej tiary papieskiej czy używanie "ubogiego" obuwia jest także grzechem ?
4. Czy można modlić sie o odwzajemnienie milosci ?
5. Czy Pan Bóg moze karać niepowodzeniem w milosci za jednorazowr grzechy ciężkie (np. onanizm), których człowiek żałuje i zamierza sie z nich wyspowiadać ?
Bóg zapłać!

Odpowiedź:

1. Wątpliwości w wierze nie są grzechem. Grzechem jest zwątpienie. Zobacz TUTAJ

2. Można. Tyle że trudno uważać jednego za nieomylnego, a drugiego już nie.

3. Nie jest.

4. Można.

5. Nie znam Bożych zamiarów odnośnie do konkretnego człowieka.

A co do stroju papieskiego i rangi jego urzędu... Ja tam akurat uważam, że im mniej czysto ludzkiego splendoru, tym lepiej.

J.