TITO 21.06.2014 13:02

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica.

Jak to jest z księżmi, którzy porzucili swoje powołanie? Moga oni przystępowac do Komunii Świętej czy nie? W internecie znajduje różne sprzeczne informacje.
Oczywiście chodzi mi o księży, którzy dalej żyją samotnie, bo w sytuacji wejścia w związek z kobietą sprawa jest oczywista.
Zdziwiło mnie gdy dowiedziałem się, że moga przystępować do Komunii Św. bo zdrada kapłaństwa zawsze kojarzy mi się z grzechem ciężkim, więc jak to jest?
Podobnie z małżonkami; teoretycznie żona, która opuściła, z barku sił, męża alkoholika i żyje samotnie może przyjmować sakramenty, ale odrazu inaczej na to patrze jak wyobraże sobie sytuacje gdzie mimo odejścia i samotnego życia owa żona odeszła bo mąż jej się znudził albo chciała mieć wiecej czasu dla siebie i koleżanek. Nie wyobrażam sobie zeby taka osoba nie grzeszyła ciężko.

Odpowiedź:

W obu tych sprawach chodzi nie tylko o to, czy ktoś popełnił jakiś grzech, ale czy został on (czy może być) wybaczony; czy delikwent spełnia warunki, by rozgrzeszenie uzyskać. Łatwiej to wytłumaczyć na podstawie małżonków.

Prawdą jest, że jeśliby kobieta odeszła od męża, bo się jej znudził, to nawet nie wstępując w nowy związek nie miałaby prawa przystępowania do sakramentów. Dlaczego? Bo takie odejście od małżonka jest grzechem. I jeśli nie stara się ona jakoś wspólnoty małżeńskiej przywrócić, trwa w grzechu.

Sęk w tym, że relacje międzyludzkie bywają skomplikowane. Kiedy mamy np. do czynienia z dręczeniem psychicznym, trudno o łatwą ocenę sytuacji. Z zewnątrz może się wydawać, że nic takiego się nie dzieje. A jednak ta osoba, w swoim subiektywnym odbiorze, naprawdę czuje się dręczona. Słusznie albo i nie. Słusznie, bo na owe dręczenie mogą się składać dziesiątki różnych drobiazgów, których podłość trudno zrozumieć komuś, kto tego nie przeżył. Niesłusznie, gdy ktoś jest przewrażliwiony. Ale - powtórzmy - w swoim subiektywnym odczuciu może mieć bardzo ważny powód odejścia... Odchodząc więc nie ma świadomości, że popełnia grzech.

Kiedy separacja jest uzasadniona? W podręczniku prawa kanonicznego  tak to wyjaśniono - TUTAJ

Jak to jest z kapłanem? Odpowiadający nie zna takiego przypadku, choć prawda, niespecjalnie go takie sprawy zajmują. Najczęściej jeśli ksiądz nie odchodzi do kobiety, porzuca parafię, nie kapłaństwo. W sensie, że ma jakieś duchowe kłopoty, szuka odpoczynku itd. Wtedy dość łatwo ustalić z biskupem, co i jak. To znaczy np. poprosić o urlop, o jakiś czas na nadzwyczajny odpoczynek od obowiązków kapłańskich. Wtedy możliwość przystępowania do Komunii zależy chyba w sumie od przestrzegania takich ustaleń...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg