izaksztajn 18.02.2013 20:41

Szczęść Boże.

Proszę o ukrycie pytań.

1. Czy można grać w grę, w której są znaki takie jak ying yang i jest oparta na religii taoistycznej (gra nie jest jakaś brutalna czy coś - jest od 12 lat). Ta gra to "legend of kay" - jakby odpowiadający mógł zobaczyć na youtube, czy można to traktować jak bajki ? Czy to grzech ? Dodam że w grze są sztuki walki wschodu oraz jakaś muzyka (typowa dla wschodu) oraz znaki taoizmu (min. jakiś demoniczny), ale gra przecież jak dla dzieci ? Czy, więc może być niebezpieczna ?

2. Kolejna kwestia to jeśli kupiłem ją (tu mam problem, bo nie wiem czy jeśli napiszę, że kupiłem to będzie to grzech - bo tak naprawdę to wymieniłem za inną dopłacając. Czy trzeba pisać takie rzeczy, bo jeśli się nie napisze będzie to grzechem ? Nie zawsze mi się chce pisać, że coś wymieniłem (bo szybciej napisać kupiłem). Czy to może być kłamstwo, nie dopowiedzenie prawdy, czy coś ? Bo odpowiadającego na pewno nie obchodzi (pisząc na pewno nie wiem czy tak jest, ale tak zakładam, więc to chyba nie kłamstwo) czy wymieniłem czy kupiłem.
Czy można zmyślić (czyli tak jak zacząłem pytanie, że kupiłem - a naprawdę nie kupiłem tylko chcę się dowiedzieć czy to byłby grzech, bo nie chcę mi się pisać takie coś typu : "załóżmy, że kupiłem tą grę". Czy to nie będzie kłamstwo ? Mam problemy ogólnie ze skrupułami, ale czy takie pytania jak zadaję wykazują na coś jeszcze ? Może odpowiadający zna takie coś i napisze jak nazywa się ten objaw ?

3. To co w 2 pytaniu jeśli kupiłem taką grę w tym punkcie, to czy mogę tam to sprzedać/wymienić ? Czy Katolik może powinien ją zniszczyć, aby nie demoralizowała kogoś innego kto tam kupi, ale wtedy straciłbym pieniądze bo wyglądałoby to tak:

1. kupuję grę x w sklepie Y
2. Dowiaduję się, że granie w nią to grzech
3. Sprzedają ta grę (x) do tego samego sklepu (y) - czy to grzech by był ? Bo ktoś inny kupi ?

A co gdyby była to gra demoniczna ? Przecież Katolik nie wejdzie do sklepu i nie zniszczy wszystkich niegodziwych rzeczy (bo to w sumie byłoby nie moralne -bo każdy ma wolną wolę i wybiera co kupuje, a nie my będziemy ograniczać innych wolną wolę i nie zmusimy nikogo do wiary(nie każdy jest wierzący) .
Czy filmy pornograficzne, amulety i inne. ). Czy dobrze myślę ? A może nie będzie wiedział, że ta gra jest zła i jego "opęta" przez to, że ja ją sprzedałem, a nie zniszczyłem (po kupnie).

4. Co odpowiadający myśli o Anime ? i jedzeniu dań kuchni azjatyckich i orientalnych (bo chyba są ściśle związane z ich "demoniczną" religią - bo to taoizm, a tam się demony przywołuje.

5. Co opowiadający myśli o graniu w grę (jakby mógł zobaczyć - "Tekken dark ressurection" - youtube ). Tam występują sztuki walki (karate itp.), gra to bijatyka (od 16 lat), nie ma krwi - tylko czerwone takie coś jak kulki pyłu po ciosach (niezbyt brutalne). Wystepuję tam niestety postać "Devil Jin" - devil to diabeł (tłumaczenie), mam on ciemne skrzydła (takie jak smok i jest owinięty ciężkim łańcuchem.

6. Czy jeśli można wiedzieć, ile czasu mniej więcej odpowiadający poświęca czasu na modlitwę w dzień powszedni i niedzielę ? Wiem, że nie liczy się ilość, ale chciałbym wiedzieć.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Myślę, że to w miarę poskładałem.

Odpowiedź:

1. Odpowiadający nie jest w stanie bawić sie w cenzora gier, muzyki i książek. Zasadniczo nie widziałby w grach nic złego, o ile nie demoralizują w szerokim tego słowa pojęciu. Wiele w takim wypadku zależeć będzie od osobistej wrażliwości grającego.

2. "Kupiłem" zamiast "wymieniłem za inna dopłacając" to uproszczenie. Jeśli nie ma to znaczenia z punktu widzenia zadawanego przez Ciebie pytania, to trudno mówić o jakimkolwiek grzechu. Np. gdy pytasz o treść książki bez znaczenia jest, jak wszedłeś w jej posiadanie.

3. Nie niszcz nigdy czyjejś własności. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jej rozprowadzanie jest niemoralne. Sam nie propaguj takich rzeczy.

4-6. Proszę wybaczyć, ale na resztę pytań już chyba nie ma sensu odpowiadać. Można by to robić w kółko Macieju, a Ty zawsze zapytasz o kolejna grę czy kolejne zjawisko kulturowe. Naprawdę nie mam czasu wgłębiać się w każdą grę, słuchać muzyki, której nie lubię, czytać książki, które mnie męczą nie ciekawią itd. Mogę podać zasady ogólne. Nie jestem w stanie szczegółowo rozważać na każdy temat.

J.