izaksztajn 17.02.2013 23:36

1. Czy jeśli "ukrywam" się pod kilkoma autorami na zapytaj.wiara.pl czyli mówiąc
prościej przy dodawaniu pytania w polu Autor wpiszę przy każdym pytaniu coś innego albo np. "Aleksandra", a mam np. imię Tomek (wszystko tylko przykłady - tu mam myśl, że jeżeli nie napiszę, że to przykłady to odpowiadający pomyśli, że mam na imię Tomek i to będzie grzech). to grzech ? (bo może to kogoś zmyli czy coś)

2. Czy podanie fałszywych danych przy zakładaniu konta np. na poczta interia podam fałszywą datę urodzenia to grzech ? (chcę żeby przychodziły mi wiadomości dot. gier od 18 lat - jakbym ustawił prawdziwą datę to by nie wysyłali mi takich wiadomości (gry nie są erotyczne). Albo coś w stylu potwierdź datę urodzenia czy możesz to oglądać.

3. Czy jeśli w domu ma się pudełka po filmach/grach (satanistycznych - w grze występują znaki illuminati itd.) to można je trzymać w domu (pudełka są bez okładki, czyli normalne pudełka chyba ? albo gazety, w których są zdjęcia/artykuły o tych filmach/grach, ale także o innych ("zwykłych") i zbiera się je/czyta dla tych innych artykułów o innych filmach/grach.

4. Nie wiem czy nie zadawałem te pytanie, ale co z ortografią ? Czy specjalnie popełnianie błędów i nie poprawienie to będzie grzech ? Jeśli na zapytaj wiara np. piszę dużo pytań i z lenistwa nie dostawie przecinków (chociaż wiem, że tam powinny być ).

5. Nawiązując do pytania 2 jak rozpatrywać regulaminy np. różnych stron www.
czy traktować ich nie przestrzeganie jako grzech ? czy tylko jako to, że może się liczyć z tym, że zablokują nam konto (nie chodzi o jakieś korzyści zarobkowe z łamania regulaminu tylko kwestie typu podaj prawdziwy adres zamieszkania itd. Jeżeli załóżmy mamy jakiś wirtualny sklep i ustawimy na USA (że tam mieszkamy, czyli weźmiemy od jakiegoś hotelu kod pocztowy i adres i wpiszemy, a służy to do ściągania rzeczy legalnych (dema gier). Tylko firma zaniedbuje Polskę, bo w USA jest wiele więcej i np. W Polsce może pojawić się później, a może i w ogóle. Czy jeśli więc ściągnę takie demo z USA takim sposobem to grzech ? Dlaczego Polskę zaniedbuję, a to tylko kwestia, że taka Polska w porównaniu z USA to nic.

6. Jak sobie radzić ze skrupułami ?

7. Co odpowiadający myśli o fantasy i jak wydzielić granicę pomiędzy bajką, a czymś poważnym (chodzi o czary w bajkach/książkach itd.)

Odpowiedź:

1. Dla mnie nie ma znaczenia, jakim imieniem się podpiszesz. Nie musisz podawać prawdziwego. Ale myśl sam, a nie uzależniaj się od odpowiedzi na Twoje pytania. Bo pytań można zadawać miliardy. Nic nie da odpowiadanie, jeśli nie zaczniesz w duchu tych odpowiedzi kombinować samodzielnie.

2. Jeśli podajesz fałszywe dane żeby coś tam zyskać, to uczciwe to nie jest. Nie chodzi o samo podawanie danych, ale że chcesz treści na które jesteś zbyt młody.

3. Odpowiadający by tego nie trzymał. Ale żeby to był zaraz grzech? Tyle że jeśli pytasz, to moze Cię coś przy tym trzyma? Musisz zdecydować sam. Choć masz skrupulatne sumienie....

4. Daj spokój. Ręce opadają od takich pytań. Jak błędów będzie za dużo, wyrzucę

5. Regulamin jest zazwyczaj po to, żeby chronić tego, kto coś tam udostępnia. Trudno za grzech uznać samo jego łamanie. Podobnie jak w punkcie 2 zastanów się jednak po co to robisz. Czy nie łamiesz regulaminu dla osiągnięcia złych celów...

6. Jak sobie radzić ze skrupułami... One zazwyczaj biorą się z egocentryzmu. Człowiek chce być w porządku wobec Boga nie z miłości, ale żeby Mu nic nie zawdzięczać. Żeby mógł powiedzieć: wszystko mi się należy. Ale nie bardzo kocha Boga, więc się z Nim targuje. A może mogę jeszcze to, a może tamto. A dlaczego to mi wolno, a tamto już nie. Często jest też tak, ze w jednej dziedzinie ma skrupuły, a innej, ważniejszej, w ogóle nie zauważa. Np. widzi grzechy przeciw czystości, a nie dostrzega kompletnego braku miłości bliźniego. Co z tym zrobić? Najpierw trzeba uwierzyć, że Bóg jest żywą osobą, a nie machiną, która uderzy po łapach, jeśli człowiek nie spełni w 100% Jego oczekiwań. Trzeba uwierzyć w Bożę miłość, w to, że On przyjmuje mnie takim, jaki jestem. I to spotkanie ma mnie przemieniać, ma prowadzić do odrzucenia zła. Ale to nie znaczy, że Bóg się na mnie za drobiazgi zaraz gniewa czy żąda ode mnie rzeczy drobnych, tak utrudniających życie, ze nie do zrealizowania...

Przykład? Nie muszę sprawdzać każdego leżącego na ulicy papierka,  czy przypadkiem nie jest świętym obrazkiem, który ktoś sprofanował. Bo nie da się żyć schylając się nad każdym papierkiem...

7. Odpowiadający nie czyta fantasy. Więc niewiele o sprawie myśli. Na pewno człowiek nie powinien pozwalać, by bajki zbyt mocno kształtowały jego myślenie o świecie...