Dżane 16.02.2013 16:46

Witam serdecznie odpowiadającego:)
mam kilka pytań

1. Jak to jest z tm robieniem zakupów w niedzielę, czy jeśli np w niedziele nie idę do marketu, ale w osiedlowym sklepiku kupuję np bułki i masło bo zabrakło, to czy popełniam tak samo grzech ciężki jak gdybym poszła do marketu? Czy tak samo jeśli spożywa się pokarmy mięsne w piątek popełnia się grzech ciężki, czy lekki (zawsze uważałam, że jest on ciężki, odpowiadający kiedyś stwierdził, że jest to grzech lekki)

2.Czy jeśli jest np. sytuacja, że podczas wigilii wypiło się alkohol (nie dużo jedną dwie lampki np wina,) czyli jest sie pod wpływem alkoholu, ale wieczorem idzie na Pasterkę i chce przyjąć Komunię Sw. to czy zdaniem odpowiadającego powinno sie ją przyjąć (pytałam kilku księży jeden z nich powiedział że jeśli jest się pełnoletnim i nie byla tego duża ilość to nie widzi w tym problemu, inny z kolei stwierdził, że w ogóle nawet jeśli jest się pełnoletnim, w łasce bd pod wpływem alkoholu nie powinno się przyjmować Komunii, jak się do tego odnieść? Czy się z tego spowiadać jeśli się tak zrobiło (jestem pełnoletnia)

3.jak to jest ze współżyciem przed ślubem, wiem, że jest to grzech ciężki, ale dajmy na to są dwie pary-które ze sobą współżyją i używają środki anty, ale jedna z nich mieszka ze sobą i to robi, a druga, tak samo popełnia ten grzech, ale nie mieszkając ze sobą i dochodzi do spowiedzi-Ci którzy ze sobą mieszkali, nie otrzymują rozgrzeszenia, a Ci którzy robili to okazjonalnie dostają rozgrzeszenie choć może nawet nie do końca tego żałują, to nie jest to trochę takie omijanie prawa, przecież popełniają taki sam grzech (przyznam, że wśród swoich znajomych spotykam się często z taką sytuacją)

4. Dajmy na to, że jest sytuacja młoda dziewczyna np. w wieku lat nastu została zgwałcona, po latach od tego wydarzenia, na tyle doszła do siebie, że chce sobie ułożyć życie, spotkała chłopaka, któremu zaufała, chcą się pobrać, to czy po pierwsze powinna w ogóle powiedzieć swojemu narzeczonemu o tym, że takie wydarzenie miało w ogóle miejsce w jej życiu, a jeśli ukryję to przed swoim przyszłym mężem, to czy potem będąc małżeństwem, jeśli okaże się coś nie tak, to to, że narzeczony nic o tym nie wiedział może być przyczyną do unieważnienia ślubu kościelnego. przyznam, że nie spotkałam się aby gwałt był powodem do unieważnienia sakramentu małżeństwa, ale z drugiej str takie sytuacje pozostawiają trwały ślad w psychice, czy mogą być zatem powodem jakiś problemów w małżeństwie, np ze współżyciem w małżeństwie w ogóle,pro0blemów emocjonalnych. Czy lepiej, aby taka dziewczyna w ogóle nie zakładała rodziny? jak odpowiadający odniósł by się do tego?Co takiej dziewczynie odp, przecież z jednej str swojego przyszłego małżonka nie powinno się oszukiwać zwłaszcza w tak poważnych kwestiach, ale z drugiej str to są często tak bolesne doświadczenia, z których przecież tak do końca nigdy się nie wychodzi, że czasem mogą tylko zepsuć relacje małżeńskie.

przepraszam za trochę przydługawe pytania i z góry dziękuje za odp:)
Pozdrawiam odpowiadającego serdecznie i życzę Panu wiele cierpliwości w odpowiadaniu na często trudne pytania internautów

Odpowiedź:

1. Jeśli zakupy są nieplanowane, tak wypadło, bo ktoś przyjechał, czegoś się zapomniało, to odpowiadający na pewno nie traktowałby tego jako grzechu ciężkiego. Podobnie jest z jedzeniem mięsa w piątek. Grzechem ciężkim jest to wtedy, gdy wynika z jakiegoś lekceważenia Kościoła, pogardy dla niego. Jeśli ktoś zasadniczo przestrzega piątkowej wstrzemięźliwości, ale raz czy drugi ją złamie, nie jest to grzech ciężki. Zwłaszcza jeśli było spowodowane tym, że ktoś będąc gościem nie chciał robić przykrości gospodarzom. A gdy ktoś się zapomniał - wcale nie ma grzechu, bo brak świadomości, ze robi się coś złego.

2. Odpowiadający przychyliłby się do zdanie tego pierwszego księdza. Po pierwsze między wieczerzą wigilijną a pasterką mija trochę czasu. Po drugie po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu trudno powiedzieć, że się jest pod jego wpływem. Nawet prawo zdaje się rozróżnia "wskazujący na spożycie" i "nietrzeźwości". Dwie lampki wina, kilka godzin po... Chyba że ma Pani bardzo słaba głowę. Ale przecież takie rzeczy się czuje...

3. W spowiedzi ważne jest nie tylko co się złego zrobiło, ale czy jest szczery żal. A jego miernikiem jest postanowienie poprawy. Gdy para mieszka razem trudno mówić, że chcą się poprawić. Oczywiście ludzie, którzy współżyją nie mieszkając ze sobą i którzy nie chcą tego zmienić tez nie powinni otrzymać rozgrzeszenia. Spowiednikowi trudno wchodzić w intencję, gdy ktoś żal udaje. Tyle że w takim wypadku spowiedź jest i tak nieważna... Bo rozgrzeszenie to nie hokus pokus. Wymaga szczerego żalu...

4. Małżeństwa mogą zawrzeć wszyscy... którym prawo tego nie zabrania. A prawo kościelne nie przewiduje zakazu zawierania małżeństwa dla kobiety zgwałconej. Owszem, kobieta po takim przejściu może mieć większe czy mniejsze problemy, ale generalnego zakazu nie ma. Jeśli jest w stanie w sposób wolny powiedzieć "tak" i jest w stanie podjąć się wypełnienia ważnych obowiązków małżeńskich, to na pewno może małżeństwo zawrzeć.

5. Dziękuję za miłe życzenia :)

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg