babel 24.01.2012 15:33

Szcześć Boże.

Mam pytanie związane z ks. Natankiem. Czemu Kosciól chce go ekskomunikować? Co jest zlego w tym by Jezus był królem Polski? Przecież NMP jest królowa Polski i nie słyszałem by ktos sie burzył z tego powodu. A co jesli mówi prawde? Moze jest jak za czasów Jezusa on mówi prawde a inni to zachowuja sie jak faryzeusze. Niechce tu obrazac episkopatu ale cos mi tu niepasuje. Prosze o rozwianie moich watpliwości.
Ps. Bylem w dwóch kosciolach w jednym ksiadz sie nie pozbyl panów zwolenników w czerwonych plaszczach a w drugim wyzwal od heretykow. To jak wkoncu jest z tym księdzem?

Goraco pozdrawiam odpowiadającego!

Odpowiedź:

Plany Episkopatu wobec księdza Natanka nie są odpowiadającemu znane. Powody, dla których swego czasu został suspendowany wyjaśnił kardynał Dziwisz. Na pierwszym miejscu wymieniono tam nie sprawy dyscyplinarne, ale teologiczne. Przytoczmy ten fragment komunikatu kardynała Dziwisza.

"Podstawą niniejszej decyzji jest ostentacyjnie okazywane przez ks. Piotra Natanka nieposłuszeństwo, polegające na uporczywym głoszeniu przezeń niezgodnych z nauką Kościoła poglądów dotyczących królowania Jezusa Chrystusa, opartych na prywatnych objawieniach oraz inspirowanych obcymi nauce Kościoła doktrynami sekt eschatologicznych. Ksiądz Piotr Natanek przeinacza w ten sposób nie tylko ugruntowaną naukę o skuteczności zbawienia w Kościele, ale nadto swoje specyficzne głoszenie kultu Matki Bożej, aniołów i świętych miesza z magicznie pojmowaną wiarą, co prowadzi do ośmieszania wyznania Kościoła".

To nie przeciwko traktowaniu Jezusa jako króla Polski występuje kardynał, ale przeciw ujmowaniu tej sprawy w oparciu o prywatne objawienia i obce nauce Kościoła doktryny sekt eschatologicznych. Innymi słowy pada tu bardzo poważny zarzut herezji. Twierdzenie "co komu szkodzi, żeby Jezus był królem Polski" to straszliwe uproszczenie sprawy. Uproszczenie, które wypacza jej istotę. Można tylko wyrazić żal, że nie znając bliżej nauczania księdza Natanka niektórzy takie krzywdzące naszych hierarchów tezy powtarzają.

Dla zilustrowania problemu: co złego, że Hitler chciał poszerzyć przestrzeń życiową Niemców? Ano to w jaki sposób do tego dążył. Gdyby zechciał skolonizować księżyc, OK. Ale wybrał drogę mordowania narodów, jego zdaniem, podlejszych, niewartych życia.

Nie tylko cel się liczy, ale i środki.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg