Glutek 11.09.2010 21:52

Witam!
Mam 3 pytania:
1. jaki jest stosunek Kościoła do wiary w sny? (w Biblii, Józef, Daniel objaśniają sny, do Salomona Bóg mówi przez sen; często na kazaniach słyszę, że wiara w sny jest grzechem),
2. Często znajduje na stronach katolickich takie zdania "nawet pozabiblijne źródła świadczą o pustym grobie Jezusa", jakie to są źródła?
3. W pewnym artykule wyczytałem, że 1 Kor 15, 3-5 (mówiący o fakcie pustego grobu) pochodzi z 35 roku. Jaki jest na to dowód?
Z góry dziękuje za odpowiedź! Z Panem Bogiem =)

Odpowiedź:

1. Chrześcijanin powinien wierzyć w Boga, nie w sny. Mogą one być dla niego inspiracją dla czynienia dobra, ale na pewno nie sposobem na odkrywanie przyszłości i tego, jak się wobec niej ustawić. W Katechizmie czytamy:

"Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie (...)

Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu".

2. Proszę wskazać konkretną katolicką stronę, gdzie coś takiego napisano. Problem przecież w tym, ę ci, którzy widzieli pusty grób i zmartwychwstałego zostawali chrześcijanami. Istnienie Jezusa (też to kiedyś kwestionowano) poświadczają źródła pozabiblijne.

3. Pierwszy list do Koryntian wedle naukowców został napisany w latach pięćdziesiątych pierwszego wieku. Np. w Biblii Poznańskiej czytamy, że "powstał najprawdopodobniej wiosną 55 roku w Efezie". Że list ten nie powstał w roku 35 to dość oczywiste. Dzieje Apostolskie wyjaśniają przecież, że Szaweł-Paweł był najpierw prześladowcą Kościoła. Jeśli przyjąć, że Jezus zginął koło roku 33 ne., to trzeba czasu na nawrócenie Pawła i na jego dotarcie do Koryntu. Nie mówiąc już o tym, że list było pisany po opuszczeniu tego miasta. 

Być może komuś chodziło o to, że Paweł w liście powtarza jakąś wcześniejszą formułę. Proszę jednak wybaczyć, wyznaczenie daty powstania ustnej formuły do dość karkołomny pomysł. Jedyne co pewne to to, ze powstała miedzy zmartwychwstaniem Jezusa a napisaniem listu.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg