Saherb 27.02.2010 22:09

1) Coraz częściej w niedzielę organizowane są różne imprezy targowe, wystawy itp. Czy dla organizatorów tych targów, wystawców towarów i ich potencjalnych klientow, to "praca w niedzielę", a tym samym grzech? Często z tego powodu opuszczają również niedzielną Msze sw.

2) Kapłan zobowiązany jest do celibatu (szerzej - życia w czystości) i posłuszeństwa wobec biskupa. Czy obowiązuje go też ubóstwo wzorem zakonników/nic?

3) Czy Lucyfer i Belzebub oraz inne imiona diabła to ta sama osoba? Czy diabła można nazywać osobą? Czy ludzie w piekle stają się diabłami takimi jak Lucyfer i szkodzą ludziom żyjącym na ziemi w taki sam sposób?

Odpowiedź:

1. Odpowiadający nie wie co na ten temat sądzić. Z jednej strony jest to impreza kulturalna, z drugiej, dochodowa. Dobrowolne opuszczenie niedzielnej Mszy, choć wynika z przykazania kościelnego, jest grzechem. Ciężkim

2. Nie. Sprawy te reguluje prawo kanoniczne. Czytamy tam między innymi:

Kanon 281

§ 1. Wypełniając kościelną posługę, duchowni zasługują na wynagrodzenie odpowiednie ich pozycji, z uwzględnieniem zarówno natury ich zadania, jak również okoliczności miejsca i czasu, dzięki któremu mogliby zaspokoić potrzeby własnego życia a także wynagrodzić tych, których pomocy potrzebują.

§ 2. Należy także zatroszczyć się, by mieli właściwie zabezpieczoną opiekę społeczną, jeśliby byli dotknięci chorobą, niezdolnością lub starością.

(...)

Kanon 282

§ 1. Duchowni powinni prowadzić życie proste i powstrzymywać się od wszystkiego, co trąci próżnością.

§ 2. Z dóbr, które im przypadły z racji wykonywania kościelnego urzędu, to, co im zbywa po zapewnieniu godziwego utrzymania i wypełnieniu wszystkich obowiązków własnego stanu, niech zechcą przeznaczyć na dobro Kościoła i dzieła miłości

3. Te imiona określają raczej różne osoby, różne demony... W piekle człowiek nie przestanie być człowiekiem. Można z tego wysnuć wniosek, że zawsze będzie tym, nad którym się znęcają a nie tym, który ma jakąś władzę...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg