Vite 18.12.2007 02:22

Czy jeśli sakrament bierzmowania byłby przyjęty przez kogoś znajdującego się pod karami kościelnymi, to byłby on nieważny, należałoby go powtórzyć? Gdyby to była np. kara wiążąca mocą samego prawa?

Odpowiedź:

W praktyce trzeba chyba najpierw się zastanowić, czy ktoś w ogóle w jakąś karę kościelna popadł. Przecież przed bierzmowanem idzie sie do spowiedzi, i gdyby ktoś popełnił grzech za który grozi ekskomunika, pewnie by został o tym przez księdza poinformowany. Wyjaśnij te sprawę ze spowiednikiem. Po drugie, jaka to mogła być kara - tylko ekskomunika zabrania przyjmowania sakramentów.

Czy gdyby ktoś podlegał ekskomunice wiążącej mocą samego prawa (czyli nie orzeczonej czy zadeklarowanej) ważnie przyjąłby sakrament bierzmowania (czy małżeństwa)? Na odpowiedź na to pytanie musisz poczekać. Odpowiadający w dwóch podręcznikach prawa kanonicznego nie znalazł jasnej wykładni przepisów, a nie chce Cię wprowadzać w błąd... Nie podałeś/aś maila, więc odpowiedź pojawi się tutaj za czas jakiś, to znaczy kiedy na pytanie odpowie współpracujący z nami prawnik...

Odpowiedź już jest. Brzmi:

Osoba ekskomunikowana, jak i objęta interdyktem ma zakaz sprawowania i przyjmowania sakramentów. Więc przyjmując sakrament, przyjmuje go nieważnie. Zakaz ten ulega zawieszeniu, jeśli zachodzi niebezpieczeństwo śmierci, a poza niebezpieczeństwem śmierci - ilekroć wierny prosi kapłana o sakrament, jeśli ekskomunika nie jest jeszcze deklarowana, czyli została zaciągnięta mocą samego prawa, ale jeszcze nie została potwierdzona dekretem deklaratoryjnym.

J., MG.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg