katecheta z 26.11.2007 10:41

1. Tym pytaniem chciałem tylko potwierdzić, czy dobrze mi się wydaje, że teraz w adwencie nie jest zabronione uczestniczenie w zabawach np. dyskotece szkolnej?
2. Jak należy postępować wobec wszelkich rzeczy które były poświęcone (dewocjonalia) a których po prostu chcemy się pozbyć. Kiedyś słyszałem, że tego typu rzeczy należy spalać, ale co zrobić z elementami wykonanymi z metalu?
3. Podczas transmisji sportowej z Armenii komentator powiedział, że jest to najstarszy chrześcijański kraj świata. Zawsze wydawało mi się, że jest nim dawna Palestyna obecnie Izrael, bo to tam powstało chrześcijaństwo ewentualnie Rzym. Jak to było z tą historią.?

(...)

Odpowiedź:

Proszę nie zadawać w jednym 20 pytań. To uniemożliwia sensowne korzystanie z naszej strony.

1. Adwent według nowych przykazań kościelnych (obowiązujących od dobrych kilku lat) nie jest "okresem pokuty". Są nimi piątki w ciągu roku i Wielki Post. A przykazanie kościelne stanowi:

"Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach".

2. Z przedmiotami poświęconymi (pobłogosławionymi) należy postąpić tak, jak z ludzkim ciałem. Oprócz spalenia w grę wchodzi jeszcze pogrzebanie. Można je zakopać w jakimś godnym miejscu. Na przykład na grobie bliskiej osoby...

3. Komentatorowi chodziło zapewne o to, że Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrześcijaństwo. Tak jak w 966 roku zrobiła to Polska. Nie znaczy to jednak, ze wcześniej chrześcijaństwa tam nie było albo ze potem nie było już w Armenii pogan. Nie znaczy też, że wcześniej, na innych terenach nie było chrześcijan. Chodzi o uznanie tej religii przez państwo...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg