Szymon 25.01.2007 16:05

Interesuje mnie sposob w jaki Kanony reguluja w Kosciele zachowanie wiernych w czasie sprawowania Liturgii Najswietszego Sakramentu, ze wzgledu na pewien konkretny incydent.
Wierny pozwolil sobie kilkakrotnie na powstanie z lawki i glosne komentarze, przerywajace ogloszenia parafialne i komentujace prace duchownych, oraz zadajac im oszczercze pytania. Proby uspokojenia ze strony kaplana nie przyniosly zmiany agresywnej postawy. Spowodowalo to ogolne zamieszanie i niesmak wsrod obecnych, a w moim przypadku obawe przed grozba profanacji.

Dorosla osoba, mimo ze uwaza sie za katolika, zdaje sie byc pozbawiona poczucia i swiadomosci swietosci miejsca w ktorym przebywa - kosciola, i czasu - Mszy Sw. W swoim dzialaniu przekonana jest oslusznosci swoich racji. Nie daje ona innym szansy na przprowadzenie rozmowy.

1.Czy w tej sytuacji zastosowanie znajduja nastepujace Kanony:Kan. 1210, 1211, 1369.
2. Jakie konsekwencje przewiduja przepisy i prawo kanoniczne, gdy proby perzekonywania nie daja rezultatow?

Szczesc Boze,
Szymon

Odpowiedź:

1. W kanonie 1211 napisano, że decyzja w tej sprawie (czy doszło do profanacji czy nie) należy do ordynariusza miejsca. Odpowiadającemu nie wydaje się, by takie zachowanie podczas czytania ogłoszeń parafialnych można było nazwać profanacją.

2. Kanon 1376 ogólnie stanowi: "Kto profanuje rzecz świętą, ruchomą czy nieruchomą, powinien być ukarany sprawiedliwą karą". Kary w Kościele zostały omówione kanonach 1331-1340 (TUTAJ)

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg