aga 08.12.2006 18:43

kilka pytań dotyczących życia codziennego:
1. Mam pytanie co do waszej akcji o przypominaniu prawdy o św.Mikołaju. Czy Kościół ma coś przeciwko obecnemu wizerunkowi św. Mikołaja promowanemu przez media? Słyszałam, że sama jego postać jest karykaturą jednego ze świętych? Czy w takim razie niestosowne jest tzw, ,,wynajmowanie" świętych Mikołajów w noc wigiliją do domów czy też płacenie Mikołajom na ulicy np. za zrobienie z nim zdjęcia? Przecież ci panowie przebrani za Mikołajów to też ludzie, którzy być może w ten sposób zarabiają pieniądze na swoją rodzinę.
A jak właściwie katolik powinien podchodzić do takiego św. Mikołaja? Czy to znaczy, że osoba wierząca nie może ona mówić małym dzieciom o św.Mikołaju co roku rozdającym prezenty pod choinkę z pomocą reniferów? Czy nie będzie to trochę psucie świąt najmłodszym? Rozumiem, że powinno się im uświadomić kim był prawdziwy święty Mikołaj kiedy będą trochę starsze. Ale czy kiedy są jeszcze małe to czy nie można pozwolić im wierzyć w takie rzeczy podobnie jak wierzą w gadające zwierzęta czy wróżki?
2. Od jakich prac należy powstrzymać się w niedzielę? Czy chodzi tu o ciężkie prace fizyczne czy też ogólnie o jakąkolwiek pracę? Czy do takich prac należy np. nauka czy odrabianie lekcji albo drobne sprzątanie w domu?
3. Czy po drobnej kradzieży np. batonika czy cukierków należy zadościuczynić np. poprzez oddanie pieniędzy? A co zrobić jeśli taka drobna kradzież dotyczyła większego supermarketu, czy wówczas też trzeba robić zadościuczynienie? I czy jest wogle konieczne oddawanie takich drobnych sum, jeśli sklep na tym dużo nie stracił? Czy nie sprowadzi to na nas większych kłopotów np. poprzez ingerencję policji?
4. Czy osoba, która regularnie pali papierosy nie może przystępować do komunii aż do czasu kiedy rzuci palenie?

Odpowiedź:

1. Kościół nie ma nic przeciwko krasnalowi, który rozdaje prezenty. Powinien mieć natomiast przeciwko nazywaniu go świętym Mikołajem. Bo prawdziwy święty Mikołaj, to piękna i szlachetna postać historyczna. Robienie z niego postaci zmyślonej jest... Trudno znaleźć na to słowa.

O prawdziwym św. Mikołaju i jego podróbce możesz przeczytać TUTAJ i TUTAJ

2. W Katechizmie (2185) napisano: "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu 100 . Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

3. Proszę w konkretnej sytuacji poradzić się spowiednika.

4. Palenie papierosów prze dorosłych zazwyczaj nie jest traktowane jako grzech ciężki.

J.