12.06.2006 00:10

"Egzorcysta musi być księdzem odznaczającym się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia, oraz specjalnie przygotowanym do tego zadania"(por. Kan. 1172 KPK). A zatem nie tylko osobom świeckim nie wolno dokonywać egzorcyzmów, ale również nie każdy ksiądz ma do tego prawo. Kodeks Prawa Kanonicznego określa, że jedynie biskup może udzielić pozwolenia na odprawienie egzorcyzmu, a pozwolenie to może dotyczyć konkretnej sytuacji, lub wiąże się z jakąś bardziej stałą posługą, to znaczy z urzędem egzorcysty.

1."na czym polega "specjalne przygotowanie" osoby mogącej odprawiać egzorcyzmy ?

2. jeśli tylko biskup może udzielać pozwolenia na odprawianie egzorcyzmów, to z tego może wynikać, że biskup powienien również posiadać "specjalne przygotowanie" do odprawiania egzorcyzmów, a to po to , by sam wiedział na co udziela pozwolenia...czy tak?

o odpowiedź proszę osoby kompetentne

Odpowiedź:

1. Praktyka jest taka, że biskup po prostu wyznacza takiego kapłana. Takiego, który - według jego rozeznania - będzie się do tej funkcji nadawał. Oczywiście egzorcyści mają też swoje spotkania, które pomagają im w lepszym wypełnianiu ich posługi....

2. Przygotowanem do posługi egzorcysty jest w zasadzie całe życie kapłańskie. Zwłaszcza posługa w konfesjonale. Biskupi nie mają w tej dziedzinie jakichś specjalnych "szkoleń".

Wiecej znajdziesz TUTAJ

J.