A. 05.06.2005 22:04

Pytan mam wiele, ale zadam teraz jedno, gdyz odpowiedz na nie stanie sie byc moze kluczem do kolejnych rozwiazan. Jaki tak naprawde sens niesie ze soba trzecie przykazanie: 'Pamietaj abys dzien swiety swiecil'? Dlaczego Kosciol, wyjasniajac je, mowi o obowiazku niedzielnej Mszy swietej? Odpowiedz na to pytanie chcialabym znalezc w Pismie swietym, ktore jest podstawa naszej wiary. Ale nie znalazlam w nim jeszcze wyjasnienia moich watpliwosci. Na pewno bede sama szukac dalej, ale prosze o pomoc. Czy swietowanie Dnia Panskiego nie mogloby polegac na cichej medytacji, odpoczynku, skoro w kosciele trudniej jest mi sie skupic, a 90% wysluchanych homilii uwazam za malo odkrywcze i monotematyczne. Zamiast sluchania kazan niedzielnych wole przeczytac artykul lub ksiazke napisana przez dobrego teologa. Jaki wiec popelniam grzech, jesli swietuje Dzien swiety, czytam w tym dniu Pismo swiete, nie pracuje, lecz przeznaczam niedziele na owocna medytacje?

Odpowiedź:

Obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy wynika z przykazania kościelnego, nie Bożego. To Kościół, świadom wartości Eucharystii, taki obowiązek wprowadził. W Hbr 10, 25 czytamy:

"Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem, i to tym bardziej, im wyraźniej widzicie, że zbliża się dzień".

Jest to jakaś gorąca zachęta do regularnego udziału w Eucharystii. Ale znacznie ważniejsza wypowiedział sam Jezus (J 6, 51-59):

Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum".

W niedzielnej Mszy nie chodzi tylko o pobożną medytację, mądre słowa czy indywidualną modlitwę. Chodzi o karmienie się Ciałem Chrystusa, które daje życie wieczne...

J.