Ewa 06.12.2004 18:43

Odpowaidający radzi wątpiącym szukanie argumentów rozumowych (28.11). A co zrobić jeśli właśnie odpowiedzi jakie daje Kościół wydają się najmniej logiczne? Dla przykładu: Kościół tłumaczy przeniesienie dnia świętego na niedzielę tym że w niedzielę nastaąpiło to najważniejsze wydarzenie (zmartwychwstanie) co jednak nie tłumaczy tego żę Pan Bóg w starym testamencie powiedział że szabat ma być świętowany ZAWSZE. Tłumaczenie Kościoła (to rozumowe) mnie nie przekonuje, świętuję niedzielę tylko dlatego że wierzę że Bóg chroni Kościół od błędu. Ale pojawia się coraz więcej wątpliwośći. Ale tę pewność też zaczynam tracić.

Odpowiedź:

To dobrze, że wierzy Pani, że Bóg chroni Kościół od błędu. Nie ma jednak innego sposobu na wyjaśnienie swoich wątpliwości, jak mozolne poszukiwanie odpowiedzi na niepokojące nas kwestie. Warto to poszukiwanie wesprzeć także modlitwą do Ducha Świętego...

W kwestii świętowania niedzieli... Odpowiadający nie wie z jakimi argumentami pani się zapoznała. Ale fakt, że świętowano w niedziele już w czasach apostolskich bardzo wiele nam mówi. Czy Apostołowie odważyliby się uczyć inaczej, niz ten, za którego odddali swoje życie?

Jest jeszcze jedna rzecz, o któej niestety bardzo często zapominamy. Otóż prawo Starego Testamentu to inaczej prawo Starego Przymierza. Bóg zawarł z człowiekiem (Izraelitami) układ: obiecał, że będzie się nimi opiekował, oni w zamian mieli zachowywać Boże przykazania. Jak długo obowiązuje taki układ? Dopóki nie zostanie zastąpiony nowym, prawda? A czy Pani pamięta słowa Jezusa z Wieczernika? Przypomnijmy:

"(...) Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. (Łk 22,20)

Przez krew swojego Syna Bóg zawarł z ludźmi Nowe Przymierze. Dał też ludziom Nowe Prawo, prawo miłości:

"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie" (J 13, 34).

Dlaczego więc tak wielką wagę mamy przywiązywać do wskazań Starego Testamentu? Przecież my jesteśmy dziećmi Nowego Przymierza. Do jego prawa powinniśmy się stosować. Skoro znajacy Jezusa Apostołowie zaczęli świętować w niedzielę, to czemu my mamy wracać do tego, co było w Starym Przymierzu?

J.