Alicja 08.05.2004 21:58

Moje pytanie dotyczy osoby Judasza. Jak to się właściwie stało, że on jako człowiek i właśnie on czyli właśnie Judasz apostoł, czyli wybrany przez Chrystusa wcześniej, wydał Mesjasza? Czytając Pismo Św. czasem odnodzę wrażenie, że stało się tak ponieważ szatan zawsze był w Judaszu. potem czytam, że podczas ostatniej wieczerzy wstąpił w Judasza diabeł, kiedy skosztował chleba umoczonego i podenego mu przez Jezusa, lecz czasem wydaje mi się, że to niesprawiedliwe, że akurat człowiek, który jest słaby, grzeszny musiał wydać Jezusa, bo tak miało być... Zresztą sama już nie wiem jak to było . Nie wiem też, czy jasno jest powiedziane, że Judasz został potępiony? Proszę o odp. Z góry dziękuję :)

Odpowiedź:

Pismo Święte nie stwierdza wyraźnie, jakoby Judasz na pewno został potępiony. Napisano tak:
"Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził" (Mt 26, 24).
Owo "lepiej, aby się nie narodził" można różnie rozumieć. Skłonni jesteśmy widzieć w tym wyrok potepienia, ale przecież równie dobrze może oznaczać hańbę, jaką będzie nosił.
Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że Judasz wcale nie musiał Jezusa wydać. Cały czas miał wolną wolę. Bóg zna przyszłość, ale to wcale nie znaczy, że w jakikolwiek sposób zmusza kogoś do czynienia zła. Po prostu zna także nasze wolne decyzje. Zresztą także my wiemy czasami jak ktoś postąpi, chociaż go do takiego czy innego postępowania nie zmuszamy. Tyle że my jesteśmy prawie pewni, a Bóg wie na 100%...

J.