dawid
21.01.2004 16:45
Witam!
Mam problem, niestety nie moge nigdzie znalezc znaczenia oraz pochodzenia
nastepujacych zwiazkow frazeologicznych pochodzenia biblijnego:
"padól placzu", "krzew gorejący", "miska soczewicy", "utracony raj".
Bardzo prosze o pomoc...
Z powazaniem
Dawid
Odpowiedź:
Utracony raj – utracone szczęście
Rdz 3, 22-24
Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki.. Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia.
Miska soczewicy – niewielka korzyść z czegoś, w porównaniu z poniesioną stratą
Rdz 25, 29-34
Gdy pewnego razu Jakub gotował jakąś potrawę, nadszedł z pola Ezaw bardzo znużony i rzekł do Jakuba: Daj mi choć trochę tej czerwonej potrawy, jestem bowiem znużony. - Dlatego nazwano go Edom.. Jakub odpowiedział: Odstąp mi najprzód twój przywilej pierworodztwa!.. Rzekł Ezaw: Skoro niemal umieram [z głodu], cóż mi po pierworodztwie? Na to Jakub: Zaraz mi przysięgnij! Ezaw mu przysiągł i tak odstąpił swe pierworodztwo Jakubowi. Wtedy Jakub podał Ezawowi chleb i gotowaną soczewicę. Ezaw najadł się i napił, a potem wstał i oddalił się. Tak to Ezaw zlekceważył przywilej pierworodztwa.
Krzew gorejący – najprawdopodobniej chodzi o spotkanie z Bogiem, miejsce spotkania z Bogiem...
Wj 3, 2-5
Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala? Gdy zaś Pan ujrzał, że Mojżesz podchodził, żeby się przyjrzeć, zawołał Bóg do niego ze środka krzewu: Mojżeszu, Mojżeszu! On zaś odpowiedział: Oto jestem.. Rzekł mu Bóg: Nie zbliżaj się tu! Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą.
Padół płaczu - tak określa się ziemię, gdzie doznajemy bólu i smutku. Zapewne jest to nawiązanie do opisywanych w Apokalipsie katastrof...
J.