madzia 13.05.2003 23:40

Czy, wg. Mszału powinno się przyklęknąć przed przystąpieniem do Komuni św., gdy przystępuje się w procesji? Są na ten temat jakieś przepisy?

Odpowiedź:

Jedenasty punkt watykańskiej „Instrukcji „Inaestimabile donum” w sprawie niektórych norm dotyczących kultu tajemnicy Eucharystycznej” z 1980 roku stanowi:

”Gdy chodzi o sposób przystępowania do Komunii św., wierni mogą ją przyjmować zarówno w postawie klęczącej jak i stojącej, stosownie do norm ustalonych przez konferencję Episkopatu. Kiedy wierni przyjmą Komunię św. klęcząc, nie wymaga się od nich żadnego innego znaku czci wobec Najświętszego Sakramentu, ponieważ samo klęczenie wyraża akt uwielbienia. Kiedy natomiast przyjmują Komunię św. na stojąco winni - podchodząc procesjonalnie do ołtarza - uczynić akt czci zanim przyjmą Najświętszy Sakrament; powinni to uczynić w odpowiednim miejscu i w taki sposób, by nie zakłócić porządku w przystępowaniu do Komunii św.”

Episkopat Polski wydając przepisy wykonawcze do tej instrukcji zarządził, by przyjmowano komunię w postawie klęczącej o ile oczywiście okoliczności na to pozwalają (np. nie ma wielkiego ścisku, nie jest to Msza polowa, nie chodzi o osoby chore czy niedołężne).

Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z 2002 roku stwierdza w punkcie 160: Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu. Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem.

red.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg