Agnieszka 09.01.2003 17:17

Chciałam się dowiedzieć jaki stosunek ma Kościół Katolicki do różnego rodzaju wspólnot protestanckich. Czy jeżeli ja należe do wspólnoty która nie jest bezpośrednio związana z żadnym Kosciołem,nie ma żadnej prawnej regulacji,poprostu spotyka się powiedzmy 20 osób i wspólnie wielbi Boga, uczy się, to jest to według Kościoła Katolickiego sekta? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedź:

Słowo „sekta” nie ma dziś jednoznacznej definicji. Jeszcze do niedawna oznaczało stosunkowo małą grupę wyznaniową i wspólnotę religijną powstałą w stosunkowo nieodległych czasach. Było to określenie czysto techniczne, nie zawierające w sobie oceny. Dopiero niedawno zaczęto używać tego słowa w znaczeniu wyraźnie pejoratywnym. Wydaje się, że zupełnie niepotrzebnie. Dziś mamy w tym względzie spore zamieszanie. Podczas gdy jedni używają tego słowa w pierwotnym jego znaczeniu inni (zazwyczaj młodsi) uważają go za obelżywy epitet. Język jest czymś żywym i takich sytuacji nie da się uniknąć. Ci pierwsi powinni być świadomi, że słowo to zaczyna być uważane za obraźliwe. Ale także ci drudzy powinni pamiętać, że zakwalifikowanie dziś przez kogoś jakiejś grupy religijnej do sekt niekoniecznie ma na celu zdyskredytowanie tej grupy, ale często jest tylko określeniem, że chodzi o grupę religijną, a nie towarzystwo grające w kręgle czy hokeja.
Trudno więc powiedzieć jak Kościół dziś nazwałby opisaną przez pytającą wspólnotę. Piszący te słowa jako członek Kościoła katolickiego powstrzymałby się przed jednoznacznym zaszeregowaniem takiej grupy, a pozostałby na poziomie opisu (grupa chrześcijan nie związana z żadnym Kościołem, spotykająca się na wspólnej modlitwie). Jednak jeśli ktoś poważny powie o tej wspólnocie „sekta”, to też nie ma się czym przejmować, gdyż – jak powiedziano – dla wielu jest to określenie czysto techniczne. A na określenie grup niebezpiecznych użyliby określenia „sekta destrukcyjna”.
Nie zmienia to faktu, że piszący te słowa chciałby, by owa grupa modlitewna odnalazła swoje miejsce w którymś z Kościołów. (Dla niego najlepiej oczywiście w Kościele katolickim). Chrześcijanie powinni – zgodnie z wolą Chrystusa - bardzo troszczyć się o jedność...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg