Dociekliwy 08.07.2021 18:04
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
Bardzo mnie interesują kwestie racjonalności wiary. Dlatego chcę zadać kilka pytań, na które niestety nie znalazłem odpowiedzi:
1. Słyszałem, że wszystko potrzebuje logicznej przyczyny. Jednakże Bóg nie ma przyczyny poza Sobą. On jest Sam swoją przyczyną.
Sęk w tym, że tego nie rozumiem. Co to znaczy, że Bóg jest swoją przyczyną?
I dlaczego tylko Bóg może być sam swoją przyczyną, a nie np. Wielki Wybuch czy np. jakieś bożki pogańskie? Co jest takiego w Bogu chrześcijańskim, że tylko On może być swoją przyczyną, a inne byty już potrzebują przyczyny poza sobą?
2. Ilu i jakich znamy bezpośrednich świadków Zmartwychwstania, którzy za tę prawdę ponieśli śmierć? Oczywiście pytam poza Apostołami. Bo im więcej jest takich osób, którzy widzieli Zmartwychwstałego i ponieśli za to śmierć, to tym bardziej dowodzi tę prawdę.
3. Skoro wszystko potrzebuje swojej logicznej przyczyny, to jak wyjaśnić wolną wolę? Przecież wtedy również nasze decyzje potrzebują swojej przyczyny. A przecież wolna wola oznacza, że 2 osoby w dokładnie takiej samej sytuacji mogą podjąć zupełnie odmienne decyzje. Czyli ich decyzje nie są zdeterminowane przez jakąś przyczynę. Pewne zewnętrzne rzeczy mogą mieć swój skutek w decyzjach, ale mimo to decyzje woli nie są zdeterminowane przez żadną przyczynę, bo wola nie byłaby wolna. Czy więc wolna wola neguje prawo logicznej przyczyny?
Dziękuję
1. Tego paradoksu nie da się wyjaśnić. Albo - jak wierzymy - Bóg nie ma przyczyny i jest wieczny albo taki jest świat materialny. Nie ma innego wyjścia. Łatwiej mi uwierzyć, ze wieczny jest duchowy Bóg, niże wieczny jest wszechświat. Zwłaszcza gdyby miało istnieć nieskończenie wiele wszechświatów, w zdecydowanej większości "nieudanych". A taką koncepcję lansują ci, którzy w obliczeń matematycznych wyliczeń dotyczących prawdopodobieństwa samoistnego powstania życia i człowieka wskazujących, ze to prawdopodobieństwo nieskończenie małe wysnuli tezę, że że to bardzo prawdopodobne, bo nas wszechświat jest tylko jednym z nieskończenie wielu wszechświatów.
2. Kogo uważać możemy za świadka zmartwychwstania? Chyba tych, którzzy za życia znali Jezusa i spotkali Go po jego zmartwychwstaniu. Oprócz apostołów to inni uczniowie Jezusa, w tym, kobiety, które pierwsze przyszły do grobu.
Ale świadkami zmartwychwstania nie są tylko ci, którzy widzieli. To także ci, którzy doświadczali mocy zmartwychwstałego Jezusa. Ujmę to tak: mogło im się przewidzieć. Ale gdy zobaczyli moc, którą im Jezus dał, władzę uzdrawiania, wypędzania złych duchów czy nawet wskrzeszania - trudno mieć wątpliwości.
3. Wolna wola jest właśnie przyczyną, dla której w takich samych sytuacjach ludzie różni decydują :) Wolna wola jest przyczyną takich, nie innych decyzji. Ot co. To, że ją mamy, że możemy się nią kierować, ma oczywiście swoja przyczynę: to, ze to Boży dar dany człowiekowi. To jest jej "przyczyna". Ale wolna wola nie jest zaprogramowana tak, by zmuszała do takich czy czy innych decyzji.
Zwróćmy jeszcze uwagę na jedno: wolna wola nie jest absolutna. Nie sprawi np. że człowiek machnie rękami i zacznie latać.
J.
,.