Dociekliwy 08.07.2021 18:04

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Bardzo mnie interesują kwestie racjonalności wiary. Dlatego chcę zadać kilka pytań, na które niestety nie znalazłem odpowiedzi:

1. Słyszałem, że wszystko potrzebuje logicznej przyczyny. Jednakże Bóg nie ma przyczyny poza Sobą. On jest Sam swoją przyczyną.

Sęk w tym, że tego nie rozumiem. Co to znaczy, że Bóg jest swoją przyczyną?
I dlaczego tylko Bóg może być sam swoją przyczyną, a nie np. Wielki Wybuch czy np. jakieś bożki pogańskie? Co jest takiego w Bogu chrześcijańskim, że tylko On może być swoją przyczyną, a inne byty już potrzebują przyczyny poza sobą?

2. Ilu i jakich znamy bezpośrednich świadków Zmartwychwstania, którzy za tę prawdę ponieśli śmierć? Oczywiście pytam poza Apostołami. Bo im więcej jest takich osób, którzy widzieli Zmartwychwstałego i ponieśli za to śmierć, to tym bardziej dowodzi tę prawdę.

3. Skoro wszystko potrzebuje swojej logicznej przyczyny, to jak wyjaśnić wolną wolę? Przecież wtedy również nasze decyzje potrzebują swojej przyczyny. A przecież wolna wola oznacza, że 2 osoby w dokładnie takiej samej sytuacji mogą podjąć zupełnie odmienne decyzje. Czyli ich decyzje nie są zdeterminowane przez jakąś przyczynę. Pewne zewnętrzne rzeczy mogą mieć swój skutek w decyzjach, ale mimo to decyzje woli nie są zdeterminowane przez żadną przyczynę, bo wola nie byłaby wolna. Czy więc wolna wola neguje prawo logicznej przyczyny?

Dziękuję

Odpowiedź:

1. Tego paradoksu nie da się wyjaśnić. Albo - jak wierzymy - Bóg nie ma przyczyny i jest wieczny albo taki jest świat materialny. Nie ma innego wyjścia. Łatwiej mi uwierzyć, ze wieczny jest duchowy Bóg, niże wieczny jest wszechświat. Zwłaszcza gdyby miało istnieć nieskończenie wiele wszechświatów, w zdecydowanej większości "nieudanych". A taką koncepcję lansują ci, którzy w obliczeń matematycznych wyliczeń dotyczących prawdopodobieństwa samoistnego powstania życia i człowieka wskazujących, ze to prawdopodobieństwo nieskończenie małe wysnuli tezę, że że to bardzo prawdopodobne, bo nas wszechświat jest tylko jednym z nieskończenie wielu wszechświatów.

2. Kogo uważać możemy za świadka zmartwychwstania? Chyba tych, którzzy za życia znali Jezusa i spotkali Go po jego zmartwychwstaniu. Oprócz apostołów to inni uczniowie Jezusa, w tym, kobiety, które pierwsze przyszły do grobu.

Ale świadkami zmartwychwstania nie są tylko ci, którzy widzieli. To także ci, którzy doświadczali mocy zmartwychwstałego Jezusa. Ujmę to tak: mogło im się przewidzieć. Ale gdy zobaczyli moc, którą im Jezus dał, władzę uzdrawiania, wypędzania złych duchów czy nawet wskrzeszania - trudno mieć wątpliwości.

3. Wolna wola jest właśnie przyczyną, dla której w takich samych sytuacjach ludzie różni decydują :) Wolna wola jest przyczyną takich, nie innych decyzji. Ot co. To, że ją mamy, że możemy się nią kierować, ma oczywiście swoja przyczynę: to, ze to Boży dar dany człowiekowi. To jest jej "przyczyna". Ale wolna wola nie jest zaprogramowana tak, by zmuszała do takich czy czy innych decyzji. 

Zwróćmy jeszcze uwagę na jedno: wolna wola nie jest absolutna. Nie sprawi np. że człowiek machnie rękami i zacznie latać.

J.

 

 

,.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg