Pytanie o Oktawę Wielkan 14.02.2021 14:39
Szczęść Boże.
Mam pytanie o to: czy w piątek w Oktawie Wielkiej Nocy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
Kan. 1250 oraz 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego brzmią tak:
"Kan. 1250.
W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.
Kan. 1251.
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa."
DRUGA CZĘŚĆ PYTANIA:
Zapewne wstrzemięźliwość w piątek Oktawy Wielkanocnej nie obowiązuje dlatego, że:
"(...) chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość." Przypada "jakaś uroczystość".
Zatem drugą częścią pytania jest to, z czego wynika, że piątek w Oktawie Wielkanocnej traktowany jest jak Wielkanoc? Z którego dokumentu (Episkopatu? Komisji? Kongregacji? Nie wiem?)
Na wielu stronach parafialnych czy nawet diecezjalnych czytam tylko, że te 8 dni od Wielkanocy traktowane są
jak jeden dzień i jak jedna uroczystość.
Gdzieś musi być napisane, że dotyczy to WYŁĄCZNIE Wielkanocy, bo już Bożego Narodzenia nie dotyczy (w piątek po Bożym Narodzeniu, tj. w oktawie wstrzemięźliwość obowiązuje, bo ten piątek nie ma rangi uroczystości). Więc ktoś to ustalił. Kto i gdzie? Proszę o namiary, ponieważ nie mogę tego nigdzie znaleźć. Widzę tylko artykuły, ale bez podanych źródeł do dokumentów Episkopatów, czy Stolicy Apostolskiej..
Z tego co mi wiadomo w Tradycji Kościoła taki zwyczaj nie był wcześniej obecny.
Po drugie nie ma tutaj konsekwencji: z jednej strony można jeść mięso w piątek, ale z drugiej można pracować (wykonywać prace nie tylko te konieczne) oraz nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy (w poniedziałek wielkanocny kiedyś był obowiązek, teraz podobno nie ma, ale przyjęło się, że jest, a przynajmniej Msze są w kościołach zazwyczaj w porządku świątecznym; we wtorek, środę, czwartek, PIĄTEK i sobotę następujące po Niedzieli Zmartwychwstania takiego obowiązku nie ma. Z drugiej strony nie idąc na Mszę w Niedzielę Zmartwychwstania, ale idąc tylko w PIĄTEK w Oktawie popełniam grzech ciężki, mimo, że Oktawa "traktowana jest jak JEDNA Uroczystość"). Ach, pogubić się w tym można..
Bóg zapłać za odpowiedź.
1. W piątek w oktawie Wielkiej Nocy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje. Bo każdy jej dzień ma rangę uroczystości (w przeciwieństwie do oktawy Bożego Narodzenia).
2. Traktowanie piątku w Oktawie Wielkanocnej jak uroczystości wynika z kalendarza liturgicznego. Dokładniej z norm związanych z tym kalendarzem. Możesz zajrzeć TUTAJ
J.