Gość 20:19 20.08.2017 20:20

Chciałbym zapytać o poprawne rozumienie tego poniższego fragmentu. Bo jakoś dwuznacznie go rozumiem. Jakby "brakuje" gdzieś przecinka, albo słowa, imienia?

"W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, 3 wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, 4 wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. 5 Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany." - Jana 13, 2-5.

Chodzi o to, że zdaje się że na filmie religijnym (który kiedyś widziałem) gdzieś była scena z Judaszem i Ostatnią Wieczerzą, że Judasz wstał od wieczerzy. No i jak czytam ten fragment, to nie wiem, kiedy mówi on o Judaszu a kiedy o Jezusie. Jak zaczynają się te słowa: "wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie", to czy autor Ewangelii ma na myśli to, że to Judasz "wiedział to" o Jezusie, że Judasz wiedział, że Ojciec dał Jezusowi wszystko i tak dalej - i się tym faktem zazdrośnie uniósł ten Judasz? Czy może, że to Jezusa dotyczy, że On, Jezus to wiedział, że wiedział to o sobie? No i dalej jest to słowo, że: "wstał od wieczerzy i złożył szaty" - jeśli we wcześniejszym fragmencie chodziło o Judasza a nie o Jezusa (że Judasz wiedział), to by wynikało chyba, że jak na tym filmie religijnym, Judasz wstał właśnie i złożył szaty i ze złością wyszedł (wiem, że wstał i wyszedł na filmie, ale czy złożył szaty, to nie pamiętam na tej scenie). Ale z kolei dalej jest, że - niby by wynikało - że Judasz: "wziął prześcieradło i nim się przepasał". To już nie rozumiem. I dalej, że zaczął umywać uczniom nogi. Judasz zaczął umywać nogi?

Czy tylko dla mnie jest to trudne do zrozumienia? Czy jest to niejasne, niejasno napisane? Może ja mam zaległości z czytania ze zrozumieniem, co całkiem możliwe, nigdy nie byłem dobry z polskiego. Nie rozumiem, co to znaczy w ogóle "złożyć szaty". Może kontekst potrzebny? Jeśli to Jezus wstał i złożył szaty, to gdzie był wtedy Judasz, gdzie jest opis w tej Ewangelii jego wyjścia z wieczerzy i wstania?

Jak zatem ten fragment czytać?

1. Kto zatem "wiedział, że Ojciec dał Jezusowi wszystko...",
2. kto "wstał od wieczerzy i złożył szaty",
3. kto "wziął prześcieradło i nim się przepasał" - z tego co wiem, to Jezus, ale ten fragment...,
4. kto "zaczął (wg tego fragmentu) umywać uczniom nogi" - z tego co wiem, to Jezus, ale ten fragment...?

Dziękuję za wyjaśnienie.

Odpowiedź:

A jaki jest podmiot poprzedniego zdania? Jest tam mowa o Jezusie, prawda? Chodzi więc o Jezusa...

Proszę czytając Pismo Święte nie kierować się tym, co Pan zobaczył na filmie. Przecież wiadomo, że film to wizja reżysera czy scenarzysty, a Pismo Święte to sowo Boga...

J.