aaa 05.01.2010 12:51

Witam, chciałam się zapyta, a raczej usłyszeć potwierdzenie, że dobrze myślę:) Wiadomo, że w piątki obowiązuje post i powstrzymanie się od udziału w zabawach, więc jeśli idę na dyskotekę w czwartek, to mogę się na niej bawić tylko do północy??, bo po 24. zaczyna się już piątek?? I tak samo, jeśli w piątek po północy (czyli to już będzie sobota)jeżeli pójdę na zabawę, to nie będzie to grzechem?? To samo się tyczy spożywania pokarmów mięsnych. Jeśli źle myślę, to proszę o informacje na ten temat:) Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź:

W prawie kanonicznym obowiązuje zasada, ze dzień liczy się od godziny 0.00 do godziny 24.00 (kanon 202 - § 1). Chyba że w prawie wyraźnie zaznaczono inaczej. Akurat w kwestii piątkowego postu niczego takiego nie zaznaczono, więc ma Pani rację :)

J.