Czy Bóg istnieje?

dodane 2005-08-21 13:00

Wiara.pl

Czy są jakieś dowody przemawiające za tym, że Bóg istnieje? Sami chrześcijanie twierdzą, że takich dowodów nie ma. Czy więc wiara w Jego istnienie ma sens?

Czy Bóg istnieje?   Andrzej Macura / CC-SA 3.0 Świat jest uporządkowany. W pewnym zakresie jest przewidywalny. Np. potrafimy wysłać sondę na Księżyc. Dzięki matematyce potrafimy wybrać odpowiedni czas i sposób wystrzelenia rakiety. Skoro świat stosuje się do prawideł matematyki, to znaczy, że jest rozumnie uporządkowany. A porządek raczej nie bierze się znikąd...

Cały problem przewijający się także przez nasz dział, a dotyczący dowodów na prawdziwość wiary rozbija się o rozumienie słowa "dowód". Trzeba więc dokonać tu pewnego wyjaśnienia i rozróżnienia, posiłkując się teorią poznania.

Dowody w sensie ścisłym istnieją tylko w naukach formalnych. Tylko na gruncie przyjętych założeń można udowodnić takie czy inne twierdzenie. W naukach przyrodniczych, w opisywaniu świata, tego rodzaju "pewne" dowody nie istnieją. Zawsze istnieje możliwość popełnienia błędu czy hołdowania złudzeniom.

Gdyby się głębiej nad naszym poznaniem zastanowić, to dochodzimy do wniosku, że poznanie zawsze jest obciążone możliwością pomyłki. Widzimy na przykład kolory. Gotowi jesteśmy zarzekać się, że istnieją. Tymczasem widzimy je tylko dlatego, że nasz mózg tak a nie inaczej interpretuje bodziec powstały w oku przez pewną długość fali elektromagnetycznej. Kolor jako taki nie istnieje. Dokładniej, istnieje tylko w naszym mózgu. Kto zaręczy, że w pozostałych kwestiach nie ulegamy podobnemu złudzeniu?

W jednej z książek opisano pewien eksperyment. Chciano mianowicie odkryć w jaki sposób kura poznaje, że ma do czynienia z drapieżnikiem, kuną. A że poznaje, wiemy po reakcji obronnej, jaką w kurze takie spotkanie wyzwala. Przecież kury nie chodzą do szkoły. A mamy-kury nie uczą swoje dzieci-kury rozpoznawać drapieżnika. Instynkt? Okazało się, że tak naprawdę kura widzi trzy rzeczy: futro, skradający się ruch i wpatrzone w nią oczy. Martwa kuna nie robiła na niej najmniejszego wrażenia. Za to kiedy na kijku przymocowano kawałek futerka, doklejono dwa imitujące oczy paciorki i skradającym się ruchem przysuwano do kury, ta zareagowała odruchem obronnym. Pytanie: kto udowodni, że poznajemy rzeczy takie jakie sa rzeczywiście? A może jesteśmy tylko nieco bardziej rozwiniętymi kurami, ale nasze poznanie jest straszliwie uproszczone?

Zwłaszcza po obejrzeniu filmu "Matrix", (gdzie filozoficzny problem poznawalności świata ubrany został w fabułę) nie powinniśmy zbyt mocno ufać naszym zmysłom. Przeciez jest do pomyślenia, że nasze poznanie nie jest prawdziwe... Jedyne co naprawdę pewne, to nasze istnienie. Kartezjuszowe "cogito ergo sum" rozwiązuje jednak tylko problem istnienia nas samych, istnienia świadomości, ale już nie daje pewności co do otaczającego nas świata, w tym także naszego ciała...

Nie da się więc "udowodnić", że poznajemy prawdziwie. Zawsze pozostaje pewien margines niepewności. Nic więc nadzwyczajnego w tym, że pojawia się ona także w kwestiach wiary w Boga, w Chrystusa...

Jednak kiedy ktoś pyta o "dowody" za istnieniem Boga czy prawdziwością chrześcijaństwa, nie może chodzić mu o coś tak absolutnego. Chodzi raczej o mocne uargumentowanie, że wiara w Boga nie jest wymysłem, że ma sens. Chodzi więc o "dowody" w innym tego słowa znaczeniu, podobnym do "dowodów" wystarczających dla sądu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 35 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 angus 2015-09-11 17:54
Niezalogowany użytkownik Już kogoś kto zastanawia się nad tak elementarną kwestią jak istnienie Boga, trudno nazwać chrześcijaninem. Wszechświat dostarcza tak licznych dowodów na istnienie Stwórcy, że człowiek, który się nad tym pochyli i nie jest ignorantem, z pewnością dostrzeże działanie Inteligentnego Stwórcy.
Plusów: 0 gosc 2015-09-01 21:27
Niezalogowany użytkownik Bog istnieje w dobrym postepowaniu a szatan w zlym.
Plusów: 0 Radek 2014-10-28 22:28
Niezalogowany użytkownik "ateista to taki dziwny wytwór...w Boga nie wierzy podobno, ale chętnie Go o wszystko obwinia"
Plusów: 1 Andrzej 2014-10-26 11:35
Niezalogowany użytkownik Bóg powiedział Jam jest Alfa i Omega. Początek i Koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia. Apokalipsa św. Jana 21:6

„Na początku było Słowo" – Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
Zatem na początku była informacja.

Słuchaj nauki i nie gardź nią, strzeż jej, gdyż ona twoim życiem. Księga Przysłów 4:13

Bóg rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad niczym. Księga Hioba 26:7

Czy możesz związać pęk Plejad albo rozluźnić pasek Oriona?
Czy wypuścisz o czasie Gwiazdę Polarną?
Albo wywiedziesz Wielką Niedźwiedzicę z jej młodymi? Księga Hioba 38:31

Biblia już dawno mówiła o rzeczach, które dopiero teraz naukowcy odkrywają i potwierdzają.
W biblii do tej pory nie znaleziono ani jednego kłamstwa, a wręcz przeciwnie! jest w niej wiele bardzo ważnych naukowych informacji.
To tylko kilka ważnych naukowych dowodów, że Bóg istnieje i nas stworzył dla tych, którzy usilnie starają się zaprzeczyć wszystkiemu i sprzeciwiają się religii i kościołowi, Lub mówią pokaż mi dowód, że Bóg istnieje. Dlaczego o tym nie uczy się dzieci w szkołach?

Atomy nie potrafią budować organizmu bez instrukcji DNA, tym bardziej nie potrafią pisać samodzielnej instrukcji. Musi istnieć programista -BÓG, który stworzył system umożliwiający atomom tworzenie kodów.
Kilka naukowych zagadnień o których warto poczytać:
2-ga zasada termodynamiki
Zasada zachowania entropii kategorycznie zaprzecza ewolucji, wszechświat się rozpada.
Zagadka ludzkości -dlaczego człowiek i wszystko co żyje na ziemi się starzeje.
Wszechświat miał/ma swój punkt osobliwy, wielki wybuch to bzdura, wszechświat został stworzony wraz ze wszystkimi galaktykami został perfekcyjnie obliczony i dostrojony.
„Na początku było Słowo" to z 22 liter alfabetu hebrajskiego. 22:7= 3.1428571 liczba Pi
Ciąg Fibonacciego w naturze
Fraktale Fibonacciego
Liczba Fi 1.618 tzw. „Złoty podział” lub „Boska proporcja”
Zbiory Mandelbrota
Święta geometria:
Wzór rodzaju (nasienie życia – 6 dni stwarza świata)
Święta Trójca we wzorze rodzaju
Kwiat Życia
Drzewo Życia
Owoc Życia –jedna z najświętszych struktur
Bryły platońskie
Sześcian Metatrona
Długość fali i wymiar 7.23 cm
Hipoteza Riemanna – dotycząca liczb pierwszych
Silniki Wici
Zakazana archeologia – poczytaj dlaczego jest zakazana.
Tablica Mendelejewa- pierwiastki nie mogą się wytworzyć samoistnie
Nasz układ planetarny z naszym księżycem
Planetarny silnik dysku Faradaya, każda planet, gwiazda i galaktyka jest jednobiegunowym silnikiem
Położenie ziemi względem słońca drobna zmiana byłaby dla nas zabójcza
Człowiek jest miarą wszystkiego, co jest w kosmosie, człowiek jest ciekłym kryształem we wszechświecie i najdoskonalszą strukturą.
Połączenia neuronów w ludzkim mózgu są jak połączenia między gromadami galaktyk w sieci grawitacyjnej wszechświata.
Jeśli dalej twierdzisz inaczej to poczytaj sobie na w/w tematy a potem pomyśl i dopiero się wypowiedz. BÓG jest miłością i światłością, jest ponad czasem i przestrzenią, jeśli mu zaufasz to nigdy nie upadniesz, i się nie załamiesz wystarczy się modlić a zostaniesz wysłuchany i dostaniesz to o co prosisz, tylko trzeba być cierpliwym.
Poczytaj Dzienniczek św. Faustyny Kowalskiej
Obraz Matka Boskiej z Guadelupe – niewyjaśnione dzieło
To tylko niektóre z wielu naukowych namacalnych zagadnień. Wszystkie: dziedziny fizyki, matematyka, dziedziny biologii i chemii, wręcz krzyczą że nie ma innego wyjaśnienia, a wszystko zostało stworzone i bardzo precyzyjnie obliczone. Nic absolutnie nic nie mogło wyewoluować. To dzieło Boga. Dziś w mediach kreuje się ateizm i wszelkie zło mające zniewolić ludzi odwrócić od Boga i podporządkować NWO. Ponadto istnieje wiele świadectw wiary, uzdrowień, nawróceń, które również niepodważalnie dowodzą że Bóg jest.


wszystkie komentarze >