rodzic 02.11.2008 13:40

Witam.
Wyczytałam na portalu, że dziecko do wieku 7 lat jest zwolnione z obowiazku uczestnictwa we Mszy świętej. Czy to samo zwolnienie dotyczy obowiązku codziennej modlitwy.

Czy rodzic dziecka które nie ukończył 7 roku życia, który nie prowadzi go na każą niedzielną Mszę Św. popełnia grzech. Jeśli tak to jaki? Czy rodzic dziecka, nie odmawiający z nim codziennie modliwy wieczornej lub porannej popełnia grzech? Jeśli tak to jaki? Co w sytuacji gdy dziecko uśnie na Mszy Świętej, 3,5 roku?. Powinno się je obudzić. Co jeśli się tego nie zrobi, czy jest to grzech dla dziecka lub rodzica, jeśli tak to jaki. Czy dziecko może pić lub jeść w Kościele jeśli zgłodnieje lub np. ogladać książeczkę z bajkami. Zaznaczę, że rodzice dziecka przykładają wagę do wychowania go zgodnie z nauką Kościoła.
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

1. Hmmm... Zwolniony z obowiązku? Można i tak powiedzieć. Reguluje to prawo kanoniczne. Konkretnie kanon 97§ 2: "Małoletni, przed ukończeniem siódmego roku życia, nazywa się dzieckiem i uważany jest za nie posiadającego używania rozumu. Po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że posiada używanie rozumu".

2. Rodzic małego dziecka w prowadzeniu go na Mszę powinien rozumnie ocenić, czy to ma sens. Na pewno nie popełnia grzechu, gdy nie budzi śpiącego dziecka. Przecież z tego może być więcej hałasu niż pożytku ;) Podobnie, jeśli dziecko zajmie się w kościele czyś innym. Tak samo jest też z modlitwą. Dobrze jest dziecko uczyć modlitwy. To ważny obowiązek, ale trudno mówić o grzechu jeśli rodzic raz czy drugi tego nie zrobi. Zwłaszcza jeśli powodem tego jest fakt, że dziecko wcześniej zasnęło...

J.

Pytania z dnia...

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama

Reklama