BNX 08.09.2008 10:08

Mam dwa pytanka.
1. Do jakiego wieku dziecko jest zwolnione z obowiązku uczestnictwa w liturgii. I tu zauważam dość duży problem ponieważ to co rodzice wyczyniają ze swoimi pociechami to jest "meksyk". Zważywszy na to że jest to naprawdę poważne miejsce to powinno się zachowywać poważnie a takich zachowań nie można zaliczyć.
2. Ciężko o to pytać bo wg mnie to poważny zarzut ale jak to mówią brak wiedzy ciągnie za sobą kolejny brak wiedzy. Czemu w wielu polskich Kościołach ludzie (w szczególności księża) oddają cześć tabernakulum? Przecież w pierwszej kolejności najważniejszy jest ołtarz. Przecież wg najstarszych i prawidłowych tradycji tabernakulum nie powinno się znajdować nawet w prezbiterium tylko w kaplicy bocznej jak to jest w niektórych polskich katedrach?
a no to niech dorzucę 3. Czy powstało jakieś dzieło odnoszące się do zachowań poprzedników BXVI na Stolicy Piotrowej?
Chodzi mi tu głównie o kategoryczne odwołanie się do niegodziwych czynów prawie większości papieży?

Odpowiedź:

Prawo chyba wyraźnie tego nie określa. Zachęca się rodziców, by już małe dzieci wdrażali do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Warto jednak zachować w tej sprawie zdrowy rozsądek i nie zmuszać do Mszy dzieci, które kompletnie nie potrafią się jeszcze w kościele zachować i głownie przeszkadzają innym.

Pośrednio jednak taki wiek przez prawodawcę został określony. Kanon 97 § 2 stanowi:

"Małoletni, przed ukończeniem siódmego roku życia, nazywa się dzieckiem i uważany jest za nie posiadającego używania rozumu. Po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że posiada używanie rozumu".

Gdy domniemywa się, ze nie używa rozumu, domniemywa się także że trudno mu odpowiadać za to, czy chodzi na Mszę czy nie...

J.


Pytania z dnia...

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Reklama

Reklama