Stan 24.06.2008 12:26

Mój znajomy jest prostestantem ewankieliczym ,bardzo dobrze znającym Pismo Swięte. Ostatnio wrecz mnie osmieszyl kiedy powiedzialem mu , ze tradycje KRK sa tak samo wazne jak Pismo Święte. Uwaza on ze tradycje sa tylko wymyslami ludzkimi nie majacymi przed Panem Bogiem zadnego znaczenia. Cytowal mi rozne wersety... i chyba mnie przekonal.
Prosze serdecznie o podanie mi listy tradycji przyjetych w KRK.
W koncu nie wiem czy sama wiara bibijna i zycie zgodne z Ewangielia Pana Jezusa sa wystarczajace do zbawienie, czy trzeba jeszcze jakiejs tajemnej wiedzy zawartej w tradycjach Kosciola.
Z gory serdeczne dzieki

pozdrawiam
Stan

Odpowiedź:

Widzisz... Gdybyś mu powiedział - zgodnie z prawdą - że Nowy Testament to spisana tradycja Kościoła I wieku, to może by zmienił zdanie. Bo tak jest. Ewangelia była przez długie lata przekazywana ustnie. A nauczanie Apostołów spisano, gdy zaczęło brakować naocznych świadków działalności Jezusa.... Przekonanie, że u początków Kościoła leży księga (napisana w niebie i zrzucona na ziemię?) jest niezgodne z prawdą. U jego źródeł leży nauczanie Apostolskie...

To dlatego w samym Piśmie napisano, że nie jest ono do prywatnego wyjaśniania (2P 1,20). To jest księga Kościoła. I tylko on autentycznie ją interpretuje... Tradycja to nic innego, jak ciągłe żywe nauczanie Kościoła, który odwołuje się do Objawienia, dostosowuje dawne treści do pytań, jakie rodzi zmieniająca sie sytuacja kulturowa...

Czy można podać spis tradycji? Trochę by to było trudne. Na pewno ważnym elementem tej tradycji są dawne wyznania wiary (Credo, Skład Apostolski) czy orzeczenia soborów...

W katechizmie Kościoła katolickiego tak o tym napisano:

"Pismo święte jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie. Święta Tradycja słowo Boże przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom przekazuje w całości ich następcom, by oświeceni Duchem Prawdy, wiernie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali".

Wynika z tego, że Kościół, któremu zostało powierzone przekazywanie i interpretowanie Objawienia, "osiąga pewność swoją co do wszystkich spraw objawionych nie przez samo Pismo święte. Toteż obydwoje należy z równym uczuciem czci i poważania przyjmować i mieć w poszanowaniu (...)

Tradycja apostolska, o której tu mówimy, pochodzi od Apostołów i przekazuje to, co oni otrzymali z nauczania i przykładu Jezusa, oraz to, czego nauczył ich Duch Święty. Pierwsze pokolenie chrześcijan nie miało jeszcze spisanego Nowego Testamentu; sam Nowy Testament poświadcza więc proces żywej Tradycji.

Od Tradycji apostolskiej należy odróżnić "tradycje" teologiczne, dyscyplinarne, liturgiczne i pobożnościowe, jakie uformowały się w ciągu wieków w Kościołach lokalnych. Stanowią one szczególne formy, przez które wielka Tradycja wyraża się stosownie do różnych miejsc i różnych czasów. W jej świetle mogą one być podtrzymywane, modyfikowane lub nawet odrzucane pod przewodnictwem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg