P. 23.11.2007 18:23

Szczęść Boże

Mam kilka pytań:
1. Przykazanie kościelne głosi, że w wyznaczone dni należy się powstrzymywać od zabaw tanecznych. Jeżeli ktoś np. przed studniówką uczy się w piątek lub w okresie Wielkiego Postu jakiejś sztuki tanecznej, a mimowolnie staje się to dla niego zabawą, czy jest to złamanie tego zakazu?
2. Chyba każdy może popaść w wątpliwość odnośnie swojej wiary. Także i ksiądz. Jeżeli więc kapłan odprawiając mszę świętą, ulegnie pokusie niedowiarstwa, i będzie odmawiał modlitwę eucharystyczną nie do końca lub wcale nie wierząc w to, że to, co trzyma w ręce, staje się Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem Jezusa Chrystusa, czy rzeczywiście dojdzie do przeistoczenia? Czy do tego w czasie mszy świętej potrzebne są tylko słowa kapłana, czy też oprócz tego liczy się jeszcze jego wiara? Albo - inny przypadek - jeżeli kapłan w trakcie spowiedzi udzieli mi rozgrzeszenia myśląc zupełnie o czym innym, czy rzeczywiście je uzyskam?
3. Dosyć głupie pytanie, ale nic dziwnego, bo pytający nie jest mądry. - Kiedy kapłan podaje komunię świętą istnieje możliwość że niechcący wypadnie mu ona z ręki. Dajmy na to taki przypadek - że ją upuścił, spadła na ziemię i ktoś na nią nadepnął i przykleiła mu się do buta. W jaki sposób w takiej sytuacji powinien zachować się kapłan? A jeśli ktoś kichnie po przyjęciu komunii świętej, i hostia z Najdroższym Ciałem Pana Jezusa wypadnie na ziemię? Czy powinien lub też musi z powrotem włożyć ją do ust? Czy zadając takie pytania obrażam Pana Boga?

Z góry dziękuję ludziom dobrej woli za odpowiedź

Odpowiedź:

1. Uczenie się tańca raczej zabawą nie jest. Jest przygotowaniem do zabawy.

2. Do ważności sprawowania sakramentów potrzeba chyba trzech elementów: uprawnionego szafarza, intencji sprawowania sakramentu i odpowiedniej formuły. Wątpliwości czy zamyślenie nie zmieniają tej intencji. Ksiądz siedząc w konfesjonale:

a) jest uprawnionym szafarzem
b) ma intencje spowiadania (po jest w konfesjonale)
c) rozgrzesza, nawet jeśli robi to machinalnie

W zrozumieniu tej sprawy pomogą Ci wyjaśnienia na temat tzw. intencji habitualnej. Zobacz więc TUTAJ

3. W takich sytuacjach należy Ciało Pańskie przede wszystkim podnieść. Potem włożyć do takiego specjalnego naczynka z woda, aby chleb stracił swoją postać (rozpuścił się). Gdy nie ma postaci chleba, nie ma też Ciała Pańskiego...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg