Ktosiek27 11.10.2007 16:37

Mam pytanie.
Ostatnio moja koleżanka powiedziała, że w pewnej parafii udzielono ślubu kościelnego kuzynostwu.
Czy jest to możliwe??(podobno ślubu udzielono tylko dlatego, że mieli dziecko)

W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie.
Poszukując odpowiedzi na swoje pytanie trafiłam na stronę z prawami małżeńskimi i tam było coś takiego:
"Zasięg przeszkody pokrewieństwa w linii bocznej był zmienny: w średniowieczu aż do siódmego stopnia; Sobór Laterański IV z 1215 r. obniżył stopień tej przeszkody do czwartego; Kodeks Prawa Kanonicznego 1917 r. - do trzeciego stopnia włącznie (kan. 1076 § 2), ale według germańskiego sposobu obliczania, co równa się szóstemu stopniowi według rzymskiego obliczania. Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego obniżył zasięg tej przeszkody do czwartego stopnia (czyli do drugiego według komputacji germańskiej) włącznie (kan. 1091 § 2)33. „Niezależnie od tego, czy pokrewieństwo po linii jednego ramienia jest dalsze czy bliższe. Decyduje suma czterech stopni włącznie" (Instrukcja 1986 r., n. 61). „Nigdy nie udziela się dyspensy od przeszkody w drugim stopniu linii bocznej (kan. 1078 § 3), ze względu na podejrzenie, że jest to przeszkoda z prawa Bożego naturalnego34."

Więc chciałabym wiedzieć jaki stopień pokrewieństwa jest między dziewczyną a siostrzeńcem jej ojca.
I drugie moje pytanie, czy mogą oni zawrzeć związek małżeński??

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Bóg Zapłać

Odpowiedź:

1. Prawo kanoniczne uznaje, że przeszkoda pokrewieństwa sięga 4 stopnia linii bocznej (wspólny dziadek czy babcia, albo oboje). Możliwe jest jednak uzyskanie dyspensy. Nigdy nie ma dyspensy od pokrewieństwa w 2 stopniu linii bocznej (brat-siostra).

2. A nie można prościej? Że ich rodzice to rodzeństwo? To czwarty stopień linii bocznej. Liczy się ilość dzielących tych ludzi zrodzeń. Do wspólnego przodka dwa (babcia ojca, ojciec córkę) i w drugą stronę też dwa (babcia matkę, matka syna). Zobacz TUTAJ, punkt 9.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg