Raj 13.02.2024 19:22

Szczęść Boże,

dzisiaj chciałbym poruszyć temat Wielkanocy, jutro zaczynamy Wielki Post, więc chciałem do tego nawiązać.
Od dłuższego czasu zastanawia mnie dlaczego Kościół, Papież, nie może przyjąć jednej, stałej daty, jako Święta Zmartwychwstania? Skoro nie można ustalić jednoznacznej daty historycznej, to może można przyjąć symboliczną datę, na przykład w kwietniu. Pierwszą niedzielę kwietnia. Albo marca. To jest dziwne, że uzależnia się świętowania Wielkanocy od pełni księżyca. Tak przynajmniej słyszałem i czytałem. Boże Narodzenie ma jedną datę, a Wielkanoc nie. Jak to możliwe, że co rok uzgadnia się inny termin. To przypomina, jakby w jednym roku obchodzić urodziny w maju, a w następnym w lipcu.

Mam jeszcze pytanie odnośnie do Dziesięciu Przykazań. Mam wątpliwość co do ich interpretacji przez kapłanów
i przez mnie samego. Obawiam się, czy nie pojawia się nadinterpretacja. To było powodem o kłamstwo w poprzednim pytaniu. Pytałem o mówienie nieprawdy, aby nie wydać mamy.
Co do przykazania I, albo "Będziesz dzień święty święcił", lub "Czci matkę i ojca swego" oraz "Nie kradnij", "Nie zabijaj", "Nie cudzołóż" nie mam problemu. Ale do przykazania "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu" już tak.
Te inne przykazania są jasne, ale to jest enigmatyczne. Czytałem kilka wyjaśnień, ale przyznam, że nadal tego nie rozumiem. W moim Katechizmie nie ma mowy o kłamstwie, które nikogo nie krzywdzi, lecz nadal dręczy mnie tak myśl.
Nie pamiętam, gdzie to czytałem, może słyszałem podczas kazania lub któregoś czytania na Mszy Św. Znam wersję "Nie oszukuj". Jak to jest z tym przykazaniem.
Do "Nie kradnij" mam mieszane uczucia. Pytałem o czytanie pirackich ebooków, czy to grzech? Otrzymałem odpowiedź, że tak. Na pewno jest to niemoralne. To tak, jakby prowadzić auto, jechać na wakacje lub do sklepu wiedząc, że jest kradzione. Nie przeze mnie, ale przez kolegę lub znajomego. Pewnie się usprawiedliwiam, a tego nie chcę robić. Teraz czytam e-booki z legalnego źródła. Mam dostęp dzięki wspomnianemu wcześniej wujkowi.

Proszę o odpowiedź, o radę.

Z Panem Bogiem

Odpowiedź:

1. Wielkanoc, to prócz niedzieli, chyba najstarsze święto chrześcijańskie. Jego data nawiązuje do daty obchodów żydowskiej Paschy. Bo przed Paschą Jezus Chrystus umarł na krzyżu. A datę tego święta wyznaczano na podstawie przyjętego wówczas w tym kręgu kulturowym kalendarza księżycowego. Może i dziś nie miałoby to dla nas większego znaczenia, ale taką datę wyznaczył jeszcze w IV wieku pierwszy powszechny sobór, Sobór Nicejski. Chodziło o jedność, by wszędzie chrześcijanie świętowali w tym samym czasie. Dziś zmiana tej daty, po pierwsze, byłaby niekonsekwencją w stosunku do rozumienia sensu śmierci Jezusa i całej związanej z tym tradycji, a po drugie, byłaby zapewne powodem do kolejnych podziałów w chrześcijaństwie. I to z powodu sprawy, w której doszło już do konsensusu. Dziś różne daty świętowania związane są właściwie tylko z tym, jaką podstawę do wyznaczenia tej daty przyjąć: kalendarz czy zjawisk astronomiczne. Kalendarz juliański, którym posługują się prawosławni, mocno odbiega już od tego, co dzieje się w przyrodzie...

2. Co do czytania "nielegalnych" e-booków.... Naprawdę nie robiłbym z tego wielkiego problemu. Ostatecznie w naszej kulturze od dawna istnieje instytucja bibliotek. Też czyta się praktycznie za darmo...

3. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw  bliźniemu - tu chodzi o oszczerstwo. Czyli o mówienie złej nieprawdy o drugiej osobie. To kwintesencja tego przykazania. Ale grzeszne często jest być mówienie nieprawdy w innych sytuacjach (ot, pochlebstwo), sugerowanie nieprawdy czy nawet, w niektórych wypadkach mówienie prawdy. Niepotrzebnie (obmowa). Najlepiej w tej kwestii zajrzeć do Katechizmu. Zobacz TUTAJ, artykuł 8.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg