joasia 30.03.2009 14:03

czy kobieta mająca tylko ślub cywilny z mężem ,( bo mąż już jeden związek zakończył rozwodem)i mająca 2 dzieci które teraz posyłamy do 1 komunii św. w kościele podczas mszy św. może czytać czytanie przed ewangelią?

Odpowiedź:

We "Wprowadzeniu do wydania Lekcjonarza mszalnego z 1981 r." możemy przeczytać:

52. Zgromadzenie liturgiczne potrzebuje lektorów, chociażby nie zostali do tej funkcji ustanowieni. Należy się więc starać o to, aby były pewne odpowiednie osoby świeckie, gotowe do wykonywania tej posługi. Jeżeli jest więcej lektorów i istnieje potrzeba kilku czytań, wypada rozdzielić je między nich.

55. "Jest rzeczą konieczną, aby lektorzy wykonujący swoją posługę, choćby nie zostali ustanowieni specjalnym obrzędem, byli naprawdę odpowiedni i starannie przygotowani, a to w tym celu, ażeby wierni, słuchając czytań słowa Bożego, rozbudzali w sobie żywe i serdeczne umiłowanie Pisma Świętego".
Przygotowanie to winno być przede wszystkim duchowe, ale konieczne jest także przygotowanie techniczne. Duchowe przygotowanie zakłada formację przynajmniej w dwóch dziedzinach: biblijnej i liturgicznej. Formacja biblijna zmierza do tego, aby lektorzy potrafili zrozumieć czytania w ich własnym kontekście oraz w świetle wiary pojmować istotną treść orędzia objawienia. Formacja liturgiczna winna lektorom zapewnić pewną znajomość sensu struktury Liturgii słowa oraz związków między Liturgią słowa i Liturgią eucharystyczną.
Przygotowanie techniczne ma na celu przyswojenie lektorom umiejętności publicznego czytania zarówno żywym głosem jak i przy pomocy współczesnych urządzeń nagłaśniających.

Tyle zasada ogólna. Natomiast kwestię, kto jest odpowiedni do pełnienia posługi lektora w parafii, czyli kto może czytać czytania podczas Mszy Świętej, rozstrzyga osoba za parafię odpowiedzialna, a więc ksiądz proboszcz.

sx
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg