syem 10.03.2009 11:40

Szczęść Boże !

Przeszukałem zasoby internetrowe i portalu wiara.pl ale nie znalazelm jasnej odpowiedzi na moje pytanie. (Jeśli jednak takie pytanie już było to przepraszam)

Jak to jest z duszą i ciałem w katolicyzmie ?
Czy to są odzielne "byty" czy zjednoczone ?
czy istnieje grecki dualizm dzielacy osobe na wyrazne cialo i wyraźną duszę ?

pozdrawiam i z gór dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Najbardziej miarodajną odpowiedź w tym względzie daje Katechizm Kościoła katolickiego. Czytamy w nim (365-367)

Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała(to nawiązanie do tomizmu - przyp J.); oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.

Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga nie jest ona "produktem" rodziców - i jest nieśmiertelna nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.

Niekiedy odróżnia się duszę od ducha. W ten sposób św. Paweł modli się, aby "nienaruszony duch wasz, dusza i ciało... zachowały się na przyjście Pana" (1 Tes 5, 23). Kościół naucza, że rozróżnienie to nie wprowadza jakiegoś dualizmu w duszy. "Duch" oznacza, że człowiek, począwszy od chwili swego stworzenia, jest skierowany ku swojemu celowi nadprzyrodzonemu, a jego dusza jest uzdolniona do tego, by była w darmowy sposób podniesiona do komunii z Bogiem.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg