aga 21.04.2008 12:27

1. Dlaczego wg.Mt. 17, 14-21 uczniowie Chrystusa nie mogli wypędzić złego ducha, czy dlatego że brakowało im wiary czy dlatego że jak powiedział Chrystus ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem bo Mateusz i Marek podają sprzeczne wytłumaczenia, a jeśli to drugie to co oznacza że złe duchy wyrzuca się modlitwą i postem?

2. Zastanowiło mnie dlaczego w Mk 9, 38- 41 Chrystus powiedział że pozwala jakiemuś człowiekowi wypędzać złe duchy, skoro wcześniej taką władzę dał jedynie apostołom? Można z tego bowiem wywnioskować, że każdy kto wierzy w Chrystusa może wypędzać złe duchy, a przecież egzorcystami mogą być jedynie osoby duchowne? Poza tym można sugerować się fragmentem Dz.19, 13 gdzie zły duch rzuca się na jakichś wędrownych egzorcystów. Ale równie dobrze ten można ten fragment wytłumaczyć, że ludzie ci nie mieli daru Ducha Świętego. Jak więc mamy rozumieć fragment MK9, 38 - 41 i zestawić go z tym, że egzorcystami mogą być jedynie osoby duchowne?

3. Kościół głosi że seks przed ślubem jest grzechem. Z tym, że w Biblii nie ma jasno wskazania ażeby sam seks przedmałżeński był grzechem, za to w przypisach do 22 rozdziału Księgi Powtórzonego Prawa jest opisane, że u wielu dawnych ludów, w tym Żydów dziewictwo było warunkiem zawarcia małżeństwa. Jeśliby więc bazować na Biblii to czy nie powinno być tak, że albo stosujemy dokładny kontekst biblijny, czyli czynimy dziewictwo ważnym warunkiem zawarcia małżeństwa albo też ignorujemy tę zasadę. Bo wg mnie sam zakaz przedmałżeńskiego seksu (a konkretnie to że jeśli się już wydarzy to po prostu się z niego spowiadamy jak z każdego innego grzechu) nie odzwierciedla żadnej zasady biblijnej.

4. ,,Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli".

Czy z tego fragmentu nie wynika, że Bóg przeznacza ludzi z góry na zbawienie lub potępienie, a to czy człowiek uwierzy w Boga jest wynikiem tego że było mu to z góry pisane tak jak głosiła teoria predestynacji Jana Kalwina?

Odpowiedź:

1. U Mateusza napisano:

On zaś im rzekł: Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam!, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was. .

U Marka napisano:

"Rzekł im: Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą /i postem/".

Rękopisy, jak widać z owych tekstów w nawiasach, mają różne wersje. Zasadniczo u Mateusza jest to brak wiary, u Marka brak modlitwy. Zdaniem odpowiadającego nie jest to sprzeczność. Wiara zazwyczaj wyraża się modlitwą...

2. Pan Jezus na to zezwolił z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w tym momencie przypominał, że Apostołowie nie mają w ludziach spoza ich grona doszukiwać się samych wrogów. Sam to tłumaczył (Mk 9, 39-40) Lecz Jezus odrzekł: Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Po drugie dlatego, ze, w przeciwieństwie do Apostołów, temu człowiekowi nie brakowało potrzebnej wiary do wyrzucania demonów w imię Jezusa...

Nie wiemy kim był ów człowiek, więc dywagowanie na tej podstawie na temat tego, kto dziś może wypędzać złę duchy, chyba nie ma sensu...

3. Zdaje się aga, ze to pytanie w różnych wariantach powtarzasz od kilku lat. Chyba nie ma sensu wielkie tłumaczenie, ale trzeba przypomnieć jak brzmi 6 przykazanie. A brzmi: "nie cudzołóż". Czyli nie wchodź do cudzego łoża. Wchodź tylko do swojego. Czyjeś łoże staje się moim łożem dopiero po ślubie. Podobnie jak wszystko inne dopiero po ślubie jest wspólne. Więc bez sensu jest twierdzenie, ze współżycie przed ślubem nie jest w Biblii zakazane.

Najczęściej zaś problem nie w tym, że młodzi współżyją przed ślubem. Bo jeśli rzeczywiście jest to przed ślubem (w okresie narzeczeństwa) to patrzy się na nich łagodniej. Gorzej, gdy o ślubie nawet się nie myśli. A to już bliskie jest zupełnie innej postawie i stylowi życia, ale chyba nie warto tego ciągnąć...

4. Bóg chce zbawienia każdego człowieka. To zdanie pokazuje, że ludzie przyjmując wiarę zrealizowali Boży plan. Ale nie ma tam mowy o tym, ze inni nie moga potem do nich przyłączyć...

Inny cytat... 1 Tm 2, 3-4 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg