Michał 31.12.2003 00:23

Szczęść Boże. Mam jedno pytanie: czy znajdę na Waszej stronie odpowiedzi na pytania sprzed 27 listopada 2002 r. i po 27 maja 2003 r.
Acha jeszcze jedno. Jakiś czas temu zadałem pytanie (jedno z kilku) o to skąd wzięły się treści modlitw, pieśni, układ Mszy św. itd.
Otrzymałem odpowiedź na to pytanie, że Pan Bóg nie jest drobiazgowy
i że nie jest ważna dla niego treść i forma ale sam fakt tego, że się modlimy, śpiewamy itd. I że tylko "Ojcze nasz" zapisana jest w Piśmie św. (co znaczy ”??). Ale czy na pewno? Mam więc rozumieć, że te modlitwy, pieśni, układ Mszy św. wymyślili księża (kiedy??) i że musiał je zatwierdzić Papież (który??). Czy we wszystkich krajach chrześcijańskich są one identyczne. Bo odnoszę wrażenie patrząc na ten świat - na to całe bagno, na ten bajzel, że Bóg nas nie wysłuchuje -że używamy błędnych modlitw. Że modlimy się na daremno. Przecież codziennie w czasie Mszy św. modlimy się za Ojca św., żeby było z nim wszystko OK, a jest coraz gorzej. Czyli jest to jakiś dowód, że te nasze modlitwy nie dochodzą do Pana Boga, że używamy "niewłaściwego języka".

PS. Gdzie znajdę coś na temat: dlaczego ludzie na kuli ziemskiej posługują się różnymi językami, i dlaczego są różne rasy (biali, czarni, żółci, czerwoni). Przecież wszyscy pochodzimy od Adama i dlaczego więc tak bardzo się różnimy.
Proszę o odpowiedź i przepraszam za tyle haotycznych pytań.

Odpowiedź:

1. Archiwum starszych odpowiedzi znajduje się TUTAJ . Niebawem uzupełnimy je do daty 31 grudnia 2003.

2. Modlitwy "Ojcze nasz" Jezus nauczył swoich uczniów. Znaleźć ją można w Mt 6,9-13. Wiele innych modlitw także znamy z Biblii (choćby Psalmy). Jeszcze inne powstały jako owoc czyjejś pobożności, ale rozpowszechniły się wśród ogółu wiernych. Msza święta z kolei kształtowała się całymi latami i trudno wskazać wszystkich jej autorów. Zręby (czytanie słowa Bożego, łamanie chleba) odnajdujemy już w Piśmie Świętym. Ostatnie większe zmiany wprowadził całkiem niedawno papież Paweł VI. Trzeba też pamiętać, że chrześcijanie często modlą się nie tylko utartymi formułami, ale także własnymi słowami....

3. Mszę we wszystkich krajach odprawia się według tego samego mszału... Warto dodać, że liturgia rzymska nie jest jedyną, choć - na zachodzie oczywiście - pozostałe nie są zbyt rozpowszechnione...

4. Bóg wysłuchuje każdej naszej modlitwy. Ale wiedząc, co rzeczywiście dla nas dobre, robi to po swojemu. Pewnym dowodem na to jest choćby fakt, że spora część naszych modlitw bywa wysłuchana.

5. Zarówno człowiek jak i jego język podlegali w historii pewnej ewolucji. Stąd rasy ludzkie (ewolucja biologiczna), stąd także mnogość języków (ewolucja języków). Aby ten ostatni fakt sobie uzmysłowić wystarczy uświadomić sobie różnice między pisownią a wymową w jezyku angielskm...

J.

więcej »