Gość 25.10.2011 17:40

1. Czy czytanie książek typu "Harry Potter" i inna literatura fantasy, jest złe? Słyszałam kiedyś, że przez tą książkę człowiek naraża się na działanie zła, czy to prawda? I co zrobić jeśli jest ona szkolną lekturą?

2. Na czym polega wyzbycie się wszelkiego przywiązania do grzechu nawet lekkiego i wszelkiego zła? Bo nie bardzo to rozumiem. Jest to jednym z warunków do uzyskania odpustu zupełnego. Wystarczy tylko powiedzieć w myśli "Wyzbywam się przywiązania do grzechu i wszelkiego zła" i tyle?
A przy okazji to chciałabym się upewnić, że znam wszystkie warunki uzyskania odpustu zupełnego i zapytam, czy mam rację:
- należy być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć Komunię Świętą
- ofiarować Komunię za czyjąś duszę lub za siebie
- pomodlić się za osobę zmarłą lub za siebie ( i tu nie wiem jakie modlitwy trzeba odmówić )
- pomodlic się za Ojca Świętego ( również nie wiem jakimi modlitwami )
-wyzbyć się przywiązania do grzechu i zła

Czy, aby odpust zupełny uzyskać, trzeba być na cmentarzu? I modlitwy trzeba odmamwiać w kościele czy można w domu?

Dziękuję za odpowiedź.
I pozdrawiam Odpowiadającego :) Już wiele razy mi pomógł... .

Odpowiedź:

1. Zdaniem odpowiadającego nie czytanie książek jest niebezpieczne, a głupota. Czyli bezkrytyczne przyjmowanie tez, które ich autorzy głoszą albo straszenie tym, że samo przeczytanie książki mądremu człowiekowi zaszkodzi.  Nie bój się więc książek o Harrym Potterze. Bój się raczej tego, żeby nie być osobą głupią.

Szczerze mówiąc myślę, że zapoznawanie się z poglądami ludzi myślących inaczej powinno być dla chrześcijanina obowiązkiem. Chodzi o to, by sikę zahartować; by umieć bronić swojej wiary, by znać odpowiedź na zarzuty. Nie ma co siedzieć pod kloszem. Inaczej wiarę wywraca każda, najmniejsza nawet 

2. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek zła, to chęć odrzucenia w swoim postępowaniu każdego, nawet najmniejszego zła. Np. to kwestia papierosów, tendencji do plotkowania, niechęci wobec bliźnich itd...

Warunkami odpustu są:

  • spełnienie czynu związanego z odpustem
  • spowiedź i Komunia święta
  • modlitwa w intencjach Ojca świętego (może być Ojcze nasz, Zdrowaś, Wierze w jednego Boga...)
  • wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu

3. Z uroczystością Wszystkich Świętych tudzież czasem modlitwy za zmarłych związane są dwa odpusty:

  • Nawiedzenie cmentarza w dniach 1-8 listopada i modlitwa za zmarłych - odpust zupełny; w pozostałe dni roku - odpust cząstkowy
  • Nawiedzenie kościoła lub kaplicy we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada) i odmówienie tam Ojcze nasz i Wierzę - odpust zupełny.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg