daniel 27.01.2008 14:15

witam,
od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewna, dla mnie niezwykle ważna, kwestia. Podzielę ją na kilka pytań. Mianowicie:
1) jak to się stało, że pewne księgi zostały zaliczone do kanonu Pisma Św. (interesuje mnie Nowy Testament) a inne nie?
2) na jakiej podstawie ówczesni członkowie soboru uznali, że te a nie inne księgi zostały pisane pod natchnieniem Ducha Św.?
3) skąd wogóle pomysł, że musiały byc spisane pod Jego natchnieniem??

Niestety nie mam kogo o to wszystko spytać...Proszę o możliwie szybką odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

Odpowiedź:

Jeśli za kanoniczne uznano Ewangelie i inne pisma znane nam dziś jako Nowy Testament, to złożyły się na to trzy powody:

a) ich autorem (lub domniemanym autorem) byli ludzie powszechnie szanowani (Apostołowie, ich uczniowie)
b) za pismem stał autorytet jakiegoś lokalnego Kościoła
c) było one zgodne z tym co nauczano w Tradycji ustnej.

To ostatnie jest bardzo ważne. Otóż nie przyjmowano za kanoniczne ksiąg, które sprzeciwiały się Tradycji. Słusznie uznano je za próbę zafałszowania tego, co przekazali Apostołowie. Innych ksiąg nie uznano za natchnione przez Boga, bo były słabe pod względem literackim (dłużyzny) czy zawierały materiał baśniowy (np. że Pan Jezus będąc dzieckiem ożywiał ptaszki z gliny). Jeśli do tego dochodził fakt, że niektóre pisma powstały dość późno, nie znali ich wcześniejsi kościelni autorzy, to nie można było uznać, ze spełniają kryteria punktu a i b.

Może sie to wydać dziwne, ale kanon nie został ustalony przez jakiś sobór. Chyba że za takowy uznać Sobór Florencki z XV czy Sobór Trydencki z XVI wieku, które obowiązującą w tym względzie tradycję przypomniały. Ważniejszą rolę w tej materii odegrały lokalne synody czy autorytety. Po prostu kanon powstał na zasadzie konsensusu: po dyskusjach (trwających w sumie wieki) przyjęto taki a nie inny. Największy problem na zachodzie stwarzał list do Hebrajczyków. Na wschodzie - Apokalipsa.

Sąd pomysł, że pisma mogą być natchnione przez Boga? Od św. Pawła, który w 2 liście do Tymoteusza (3, 6) pisał: Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości (...).

Zobacz jeszcze TUTAJ i TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg