kasia
11.01.2003 15:51
jak zmienia się obraz Boga w Nowym Testamencie?(w por. z Jego obrazem w ST).to temat lekcji j.polskiego,którą mam poprowadzić.nie wiem,które frag NT wybrać do analizy...błagam o szybką odpowiedź!!!
Odpowiedź:
Odpowiadający ma pewien problem. Otóż nie jest przekonany do tezy, jakoby obraz Boga w Starym Testamencie różnił się zasadniczo od obrazu Boga w Nowym Testamencie. Przeświadczenie, że Bóg Starego Testamentu jest Surowym Sędzią a Nowego Dobrym Ojcem opiera się chyba na nieznajomości lub niezrozumieniu Starego Testamentu. Głównym problemem w odczytaniu prawdziwego obrazu Boga w Starym Testamencie wydaje się być to, jak rozumiemy teksty o Bożej karze i Bożym gniewie. Wielu odbiera je za bardzo po ludzku. My, ludzie, karząc często jesteśmy na winowajcę wściekli. Nie odróżniamy wtedy naszego pragnienia zemsty od sprawiedliwości. Bóg karząc nie przestaje kochać. A dla niego nawet śmierć nie jest karą ostateczną (jest nią piekło). Wydaje się więc, że na wiele tekstów Starego Testamentu trzeba nam spojrzeć raczej z perspektywy Bożej sprawiedliwości niż Bożego pragnienia zemsty. Niech pomocą w takim odbiorze starotestamentalnego obrazu Boga będzie lektura księgi proroka Ozeasza (dość krótka) czy też Izajasza (znacznie dłuższa; polecamy zwłaszcza pierwszy rozdział). Na pewno warto też zapoznać się z księgą Jonasza. Jakże piękny jest w niej dialog obrażonego Jonasza i wyjaśnienie Boga, że wobec pokuty mieszkańców Niniwy nie mógł przejść obojętnie...
Jeśli chodzi o obraz Boga w Nowym Testamencie to na pewno warto polecić cały piętnasty rozdział Ewangelii Łukasza, gdzie znajdują się przypowieści o zaginionej owcy, zagubionej drachmie i marnotrawnym synu (ta ostatnia nazywana coraz częściej przypowieścią o miłosiernym Ojcu). Można też posłużyć się fragmentem Ewangelii Mateusza 6, 25-34, gdzie mowa jest o Ojcu troszczącym się o swoje stworzenie. Pamiętając zaś o tym, że w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym, Bóg Ojciec objawia się w całej pełni, można posłużyć się tekstami, w których jest mowa o postawie Jezusa wobec różnych ludzi. Polecamy opowiadanie o cudzołożnej kobiecie (J 8, 1-11), celniku Zacheuszu (Łk 19, 1-10) i nawróconym łotrze (Łk 23, 39-43).
J.