Komentarze 23
 • Pytający
  21.07.2010 13:25
  Czyli, żeby zarzuty były prawdziwe trzeba podać wam źródło i dokładną datę co do godziny tak? Wam się wydaje, że wszystkie źródła i daty różnych tekstów i wydarzeń są prawdziwe i dokładne tak? Ja też nie znam dokładnych dat i źródeł niektórych tekstów ale niektóre fakty są niepodważalne jak to, że dawniej ludzie wierzący i praktykujący mordowali niewiernych w imię Boże, składali ofiary bóstwom z własnych dzieci, a w średniowiecznej Europie jedną z katolickich relikwii był napletek Jezusa Chrystusa. Dla tych ludzi to też była niepodważalna świętość. Także to, co wy dziś uważacie za pewniaki i świętości za 50 lat ludzie również wierzący i praktykujący będą uważać za prymitywne i niedorzeczne. Ktoś, kto stworzył cały ogromny wszechświat z wszystkimi jego prawami, kodami, liczbami, składnikami, pierwiastkami i genialnymi rozwiązaniami jest grubo ponad Waszymi relikwiami, obrzędami i wierzeniami.
  • baby
   09.09.2010 15:24
   A dzisiaj robią to przez aborcję. Rocznie, jaśnie oświeceni kulturalni i bezbożni członkowie cywilizacji praw człowieka mordują 42 miliony !!!! nienarodzonych
  • Marek MRB
   09.06.2011 22:51
   Tak "Pytający" - aby postawić ZARZUT trzeba go udowodnić. Inaczej jest się oszczercą.

   Nie zmienia to faktu iż masz rację że Bóg jest ponad tym wszystkim - tak jak jest ponad - powiedzmy - fizyką. Nie oznacza to że mamy zaniedbywać fizykę bo "Bóg jest ponad nią".
 • Utu
  30.07.2010 16:59
  Niestety Pan Bóg nie wystąpi w telewizji śniadaniowej i nam tych wątpliwości nie wyjaśni. Chyba nie dowiemy się dlaczego postanowił, że mamy odkrywać Go głównie poprzez interpretację biblii, zamiast oglądać na wszystkich kanałach TV. Ciekawe wydaje się natomiast zagadnienie, że Kościół przez wieki zmienia sposób postrzegania Boga. A może się mylę. Może to tylko poszczególni ludzie Kościoła błądzili w rozumieniu Boga. Jaka jest granica interpretacji? Czy Pan Bóg policzy nam za zasługę, życie według ostatecznie nietrafnej(nieaktualnej)interpretacji Jego słów? Jak drobiazgowo nas oceni?
 • Bart
  07.08.2010 16:59
  1. Racja. Mitra nie byl bogiem Rzymskim, ale bogiem wschodnim. Jednak na terenie Imperium Rzymskiego istnial jego kult. Wszak Rzymianie byli z tego znani, ze chetnie przyjmowali "nie-rzymskie" kulty, jak chociazby kult Kybele czy kult Izydy, Maa. W pozniejszym okresie pryncypatu kulty te mialy nawet wiecej wyznawcow niz kulty bogow typowo rzymskich. Najwieksza popularnoscia (tak mi sie wydaje, oficjalnych informacji brakuje, nie tylko przez uplyw czasu, ale i fakt, ze kult Mitry byl kultem tajemnym) cieszy sie kult Mitry. Poczatkowo jego glownymi wyznawcami byli legionisci, z czasem jednak i cywile oddawac zaczynaja czesc temu bogu.

  Prawda jest taka, ze urodziny Mitry przypadaly (wg naszego kalendarza) na 25 grudnia. Mitra byl bogiem ktory "zmartwychwstal" (wiosenne zrownanie dnia z noca). Sa oczywiscie inne "porownania", jedna te dwa sa chyba wystarczajace aby sie zapytac: co bylo pierwsze, jajko czy kura??

  2. W zasadzie kazdy biskup pierwszych czasow Chrzescijanstwa glosil to, w co sam wierzyl. Dlatego jedne gminy skladaly Jezusowi czesc jako bogu, dla innych byl rabinem, ktorego nauke wyznawali.
  Co mnie zastanawia, to ze instytuacja Swietej Trojcy pojawia sie nie u Izraelitow (ktorzy jak by nie patrzec, napisali caly Stary Testament), ale dopiero u Chrzescijan. Przeciez w Starym Testamencie pisane jest o przyjsciu Mesjasza. Skoro wiec Izraelscy prorocy zostali poinformowani przez Boga o przyjsciu Mejsasza, to chyba wiedzieli by o Trojcy Swietej...
  No i przytaczany cytat ma sie nijak do tematu. Ewangelia Sw Jana spisana byla po smierci Jezusa a nie przed.

  3. Znowu o Trojcy Swietej (przy Soborze w Konstantynopolu): owszem, "Duch Swiety" jest wymieniony w ewangeliach, jednak fakt jest taki, ze pierwsi Chrzescijanie nie do konca wiedzieli, jak pojmowac owego "Ducha Swietego". Kazdy biskup nauczal po swojemu. Po trzech stuleciach Chrzescijanstwa doprowadzac to zaczelo do konfliktow teologicznych. Dlatego zebrano biskupow pod cesarskim dyktandem i ustalono "raz i na zawsze".

  4. Bibliteka w Aleksandrii:
  Jakie manipulacje? Biblioteka miescila sie w kompleksie swiatyni Serapisa - ktora zostala zniszczona podczas masakry ludnosci poganskiego przez Chrzescijan (sprowokowana przez biskupa Cyryla z Aleksandrii), wowczas tez Chrzescijanie spalili wieksza czesc zbiorow biblioteki, gdyz wiedza na nich spisana byla poganska, prawdy roznily sie od tych z Biblii, byly wiec zle.

 • akula9
  23.08.2010 08:22
  Podczas inwazji Cezara na Egipt (48/47 p.n.e.) od okrętów egipskich zajął się ogniem Pałac Królewski, a następnie ogień przeniósł się na bibliotekę (Brucheion). Prawdopodobnie nie wszystkie zbiory spłonęły, bo Serapeion został nienaruszony, ale na pewno spora ich część. W czasie pożaru spłonęło przypuszczalnie ok. 40 tys. woluminów. Według świadectwa historyka greckiego Plutarcha, wódz rzymski Antoniusz ofiarował królowej Kleopatrze tytułem rekompensaty 200 tys. woluminów z biblioteki w Pergamonie. Niejasne są okoliczności upadku bibliotek aleksandryjskich. W 391 r. ambitny patriarcha Teofil sprowokował krwawe zamieszki antypogańskie, po stłumieniu których wykonując rozkaz cesarza Teodozjusza nakazał zburzyć świątynię Serapisa (Serapejon), w kompleksie której znajdowała się biblioteka. Autor relacji o tym wydarzeniu Sokrates Scholastyk, nie wspomina jednak o losie ksiąg. Inną wersję zawiera podanie, jakoby bibliotekę spalono w 642 r. na rozkaz kalifa Omara I, który miał powiedzieć: "Albo te księgi zawierają to samo co Koran, więc są niepotrzebne, albo coś innego, więc są szkodliwe". Obydwie wersje, sprzeczne zresztą ze sobą, są legendarne.
  Chciałem zwrócić uwagę na słowo legendarne, czyżby racjonaliści wierzyli w legendy?
  Jak widać dla niektórych to nie problem.
 • Marek MRB
  06.10.2010 02:02
  Wykorzystując Saxona, podjąłem próbę odpowiedzi na "listę zarzutów". Zapraszam tu http://www.analizy.biz/marek1962/odpowiedzi.pdf
 • deili
  08.11.2010 13:16
  Jesteś zabawna odwołując się do ewangelii które powstały w latach 200 do 400r n.e.
  Nie dziwne więc że wcześniejsze nauki zostały w nich zawarte.
  Między rzekomą śmiercią Jezusa a potwierdzoną datą powstania znanej dzisiaj ewangelii minęło ok 200 lat.
  Ponadto dopiero ok roku 450 zdecydowano na wybór 4 pasujących papieżowi wersji., resztę nakazano spalić.
  • Marek MRB
   08.11.2010 20:32
   Może jakieś źródła ?
   Opinia o Ewangeliach z lat 200-400 została sfalsyfikowana już kilkadziesiąt lat temu.

   Co do kanonu patrz WWW.analizy.biz/marek1962/ss.pdf rozdział „Kanon Pisma Świętego”
   pozdrawiam
   Marek
 • ciekawy
  10.08.2011 21:10
  Jestem wierzacy,czytalem Pismo Swiete i uwazam ze kosciol duzo zatail,a mianowicie: co sie dzieje i dlaczego nic niema napisane na temat zycia Jezusa od 13lat do 33lat.Co wtedy robil ,gdzie przebywał. Czytalem kiedys ze przebywal w tym czasie w Indiach zreszta jest to udokumentowane ze czlowiek o imieniu Jezus tam był, dlaczego Kosciol nic o tym nie mowi czyzby mial cos do ukrycia.
 • totalny_ignorant
  19.08.2011 09:50
  heh....w sumie to ciekawe co odpowiedziales i zainteresowalo mnie, poki nie przeczytalem ze sredniowiecze rozpoczelo sie w 576 roku!!!!!SZOK!!!! czlowieku i Ty chcesz odpierac argumnety?! TY??
  zapraszam do lektury, bo Cesarstwo Zachodniorzymskie nie upadlo w 576 roku!!!! wobec czegos takiego zminilem zdanie i teraz sadze ze to co napisales to stek bzdur i klamstw a sam autor raczej nie jest osoba kompetentna i p-osiadajaca jakakolwiek wiedze poza przeczytaniem kilku notek np. na wikipedii
  • ja ja
   28.08.2011 14:29
   A zauważyłeś może, że cyfry 4 i 5 są na klawiaturze dość blisko siebie?

   Upadek cesarstwa to 476, a dodatkowo początek średniowiecza to umowna granica. Tyle z mojej strony.
 • moniq
  24.08.2011 23:31
  Do Ciekawego,
  imie Jezus było w tamtych czasach dość popularne ( nawet w Bibli - autor księgi "Mądrość Syracha" nazywał się ...Jezus, syn Syracha) tak więc "udokumentowany pobyt człowieka o imieniu Jezus w Indiach" - chyba niewiele zmienia.
 • robert
  16.09.2011 22:00
  nie rozumie ludzi którzy wchodzą tu lub na forum by tylko oczernić kościół. przecież nie chcą to nie musza wierzyć, a wierzyć nie powinni kwestionowc prawdy!
  rozumie ze są to ludzie czytający GW i glosujący na Sld
 • Gość
  14.11.2011 00:50
  Nie chce mi się odpowiadać na wszystkie argumenty,faktem jest że masz bardzo powierzchowną wiedzę.
  1.Orygenes odniósł się do zarzutów ale niczego nie obalił.Piszesz dalej o heretykach a przecież Orygenes też został w końcu uznany za heretyka.
  2.Edykt mediolański 313 nie zrobił chrześcijaństwa religią państwową.Zrównał ją jedynie z innymi religiami.Religią państwową chrześcijaństwo zostało od 380 r.
  3.Kult Mitry był w cesarstwie mocno rozpowszechniony,szczególnie wśród legionistów.Sam Konstantyn był wyznawcą kultu Mitry.
  Mógłbym ci podać źródła ale i tak do nich nie zaglądniesz.Inaczej zrobiłbyś to wcześniej i nie pisał głupot.
 • opat
  18.11.2011 19:30
  A tak swoja drogą. Jak to możliwe, że w czasach gdy ludzie kopulowali ze sobą jak króliki było ich dziesięciokrotnie mniej a w czasach antykoncepcji jest już siedem miliardów. Skaranie boskie?
 • pmadry
  25.07.2012 23:15
  " ... Cytując nie podano źródeł ..."
  Czyżby powszechnie znana historia nie była wystarczającym źródłem.
  Przy niektórych faktach mogą być przeinaczenia nawet nie zamierzone.
  Mimo to - niechby nawet tylko 10% z opisanych wydarzeń (a każdy wie, że więcej) miało miejsce to ... głowa boli!
  • Odpowiadający :)
   26.07.2012 00:20
   Powszechnie znana historia jest wystarczającym źródłem?

   Powszechnie zwykło się powtarzać - po lekturze Dona Browna - że Sobór w Nicei wyrzucił pewne księgi z kanonu Pisma Świętego. A to wierutna bzdura. Sobór w Nicei wcale się kanonem Pisma Świętego nie zajmował. Dokumenty tego soboru są dostępne i niezbyt obszerne. Można sobie poczytać. Na dodatek w każdym podręczniku biblistyki pisze, że o kanoniczność pewnych ksiąg długo się spierano (jeszcze po soborze nicejskim) a największe zastrzeżenia na wschodzie budziła Apokalipsa, na Zachodzie List do Hebrajczyków. Czy z tym Klemensem to taka sama powszechnie znana prawda?

   Nie podanie źródła bardzo utrudnia dotarcie do oryginalnego tekstu. Ja też mogę napisać: znany polityk XY powiedział 8 lat temu to a to. Jak to sprawdzić, jeśli sie ne napisze skąd sie czerpie tę wiedzę?

   Bo skądinąd wiadomo, że Klemens Aleksandryjski pisał i co innego. Cytuję za o. Jackiem Salijem.

   "A przecież w ramach gatunku ludzkiego nie jest oczywiste, żeby kobieta posiadała inną naturę, a mężczyzna inną! Ale chyba tę samą, a jeśli tak, to również tę samą cnotę. Jeśli więc ktoś uważa, że męską cnotą jest wstrzemięźliwość oraz sprawiedliwość i inne cnoty im towarzyszące, to jedynie mężczyźnie przystoi być cnotliwym, kobieta zaś ma być rozwiązła i niesprawiedliwa?! Doprawdy, aż wstyd to mówić! Nic podobnego! Zabiegać o wstrzemięźliwość, o sprawiedliwość i wszelką inną cnotę powinni jednakowo kobieta i mężczyzna, wolny i niewolnik, jeśli jedna i ta sama cnota przysługuje jednej naturze"

   Kobierce 4,59,1–3; w: Klemens Aleksandryjski, Kobierce zapisków filozoficznych dotyczących prawdziwej wiedzy, przeł. Janina Niemirska–Pliszczyńska, IW Pax — ATK, Warszawa 1994, t. 1, s. 330.)

   Nawet jeśli Klemens napisał to, co mu się przypisuje, to warto byłoby zauważyć, w jakim kontekście. Bo w przytoczonym wyżej broni godności kobiety. Tymczasem stawia się zarzut licząc, że stanie się to "powszechnie znaną prawdą" i nikt nie sprawdzi co i jak. I to ma być uczciwe?

 • regency55
  25.02.2013 20:16
  http://www.youtube.com/watch?v=2JvK3U2gpsQ
 • ktoś
  11.04.2013 00:01
  ,, za początek średniowiecza przyjmuje się rok 576, w którym nastąpił upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego" serio? w 576? bo tak z podstawówki inaczej pamiętam
 • zamieszanie
  07.05.2013 08:11
  Rzym a Biblia

  Pod tym nagłówkiem zamieszcza wychodzące w Jerozolimie pismo tygodniowe „The Truth” („Prawda”), pod datą 3 listopada 1911 r., artykuł, w którym wskazuje na dokument zachowany w Bibliotece Narodowej w Paryżu, zawierający rady, jakie kardynałowie dali papieżowi Juliuszowi III przy jego wyborze na tron papieski w roku 1551.

  Dokument zawiera następujące punkty:

  „Ze wszystkich rad, jakie możemy udzielić Waszej Świątobliwości, uważaliśmy wreszcie poniższą za najważniejszą. Musimy zwrócić uwagę i z całej siły zapobiec, gdyż rozchodzi się o bardzo ważną rzecz: czytanie Ewangelii powinno być, na ile to tylko możliwe, jak najmniej dozwolone, szczególnie w nowoczesnych językach i w krajach, które podlegają Twej władzy.

  To trochę, które zwykle przy mszy jest czytane, powinno wystarczyć i nikomu nie powinno być dozwolone czytać więcej. Tak długo, jak naród zadowoli się małym, Twoim interesom będzie się powodzić, lecz z chwilą, gdy naród rozpocznie czytać więcej, zaczną Twoje interesy cierpieć.

  Pismo Święte jest tą książką, która bardziej niż jakakolwiek inna wywołuje przeciw nam opór i przypływ burzy, przez które my prawie zgubieni jesteśmy.

  Zaprawdę, gdy kto naukę Biblii pilnie bada i porównywa z tym, co się dzieje w naszych kościołach, znajdzie wkrótce sprzeczności i ujrzy, że nasza nauka bardzo często od Pisma Świętego się różni, a jeszcze częściej jest z nim w wielkiej sprzeczności.

  A gdy naród to zrozumie, będzie nas bezustannie krytykować, aż się wszystko wyjawi, a wtedy będziemy przedmiotem wszechświatowego szyderstwa i nienawiści. Jest przeto konieczne, aby Pismo Święte od oczu narodu zostało usunięte, jednakże z wielką ostrożnością, ażeby nie wywołać wrzawy.” http://www.nastrazy.pl/archiwum/1998_3_19.htm
 • zamieszanie
  08.05.2013 07:22
  http://vod.pl/kosciol-za-zamknietymi-drzwiami,99063,w.html#play
 • zamieszanie
  31.05.2013 17:01
  http://archeologiabiblijna.wordpress.com/2012/03/15/werdykt-sadu-nie-ma-dowodow-na-falszerstwo-zabytkow/ Archeologia Biblijna (Werdykt sądu: Nie ma dowodów na fałszerstwo zabytków! (Sprawa ossuarium Jakuba)Chodzi o słynne ossuarium “Jakuba syna Józefa, brata Jezusa”,
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

  Pytania z dnia...

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9