Saherb 07.12.2005 02:59

1. Dawniej w święta nakazane był obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Teraz już nie ma takiego obowiązku. To czy ktoś kto kilka lat temu nie uczestniczył i nie wyspowiadał się z tego, to teraz jego grzech już nie istnieje?
Jak po zmianie dekretów kościelnych interpretować popełnione grzechy? Czy one są anulowane?
2. Trwa dyskusja na temat nieochrzczonych, którzy umarli, że i tak będą zbawieni. Czy to nie zachęca ludzi do rezygnowania ze chrztu?

Odpowiedź:

1. Teraz nadal jest taki obowiązek. Tyle że jedyne święto nakazane nie przypadające w dzień wolny od pracy do dziś Trzech Króli...

Należy przyjać, że tak długo, jak obowiązywało stare prawo, ludzie nie chodząc na Mszę popełniali grzech. Zmiana prawa niczego tu nie anuluje. Zresztą ta zmiana miała już miejsce ponad rok temu (a co roku powinniśmy chodzić do spowiedzi - to inne przykazanie kościelne).

2. W dyskusji chodzi o danie nadziei (czy pewności) rodzicom takich zmarłych dzieci. Skutkiem ubocznym może być oczywiście takie podejście do problemu jak piszesz. Chyba własnie dlatego trzeba ją prowadzić roztropnie...

Tak nawiasem mówiąc... Zaniedbanie chrztu dziecka to poważne zaniedbanie rodzicielskich obowiązków. Jak Bóg spojrzy na ten grzech?

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg