Joanna 07.05.2004 10:51

Opiekuję się czasem dzickiem kuzynki, która jest Świadkiem Jehowy.Mały Kamilek - tym samym - nie jest ochrzczony i wszystko wskazuje na to, że nigdy nie będzie.Czasem nachodzi mnie myśl, żeby ochrzcić go własnoręcznie, ale nie wiem czy taki chrzest jest ważny i czy mam do tego prawo? Proszę o radę. Joanna

Odpowiedź:

Nie powinno się chzcić nikogo wbrew jego woli, a małego dziecka wbrew woli jego rodziców. Sprawę reguluje Prawo Kanoniczne:

Kanon 868

§ 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:

1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;

2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.

§ 2. Dziecko rodziców katolickich, a nawet i niekatolickich, znajdujące się w niebezpieczeństwie śmierci, jest godziwie chrzczone, nawet wbrew woli rodziców.

Proszę raczej za to dziecko się modlić. Za jego rodziców też...

J.

Pytania z dnia...

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12

Reklama

Reklama